3. Havalimanı inşaatı Haziran'da başlıyor

Türkiye tarihinin en büyük ihalesiyle adından söz ettiren İstanbul’un 3. Havalimanı inşaatı için tarih verildi. Buna göre, 3.Havalimanının inşaatı Haziran ayında resmi olarak başlayacak.

3. Havalimanı inşaatı Haziran'da başlıyor

29 Mayıs 2014 / Emlakwebtv

İstanbul Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar Köyleri arasındaki alanda hayata geçirilecek 3. Havalimanı, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak. 3. Havalimanı inşaatı son durum gelişmelerini Türk-Arap Ekonomi Forumu’nda açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, havalimanı inşaatının Haziran ayında başlayacağını söyledi.

3 Mayıs 2013’te ihalesi gerçekleştirilen 3. Havalimanının bu ihalesi, Türkiye tarihinin en büyüğü olarak kayıtlara geçmişti. Söz konusu ihaleyi Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG’nin (Ortak Girişim Grubu) kazanmasının ardından sözleşmenin DHMİ'nin 80. kuruluş yıldönümü olan 20 Mayıs 2013 tarihinde imzalanmıştı.

46 milyar dolarlık maliyetle hayata geçirilecek 3. Havalimanının, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda 2017'de ticari uçuşlara başlaması bekleniyor.  İlk etabının yer tesliminin ardından 42 ay içinde tamamlanacak. Dördüncü aşamanın sonunda havalimanın toplam 6 pisti olacak. 

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı