3. Havalimanı Son Durum: Dünyanın göz açılışta olacak.

29 Ekim 2018'de açılacak olan 3. Havalimanı son durum nedir? Tüm detaylar bu yazımızda!

3. Havalimanı Son Durum: Dünyanın göz açılışta olacak.

31 Ekim tarihinde açılışı yapılacak İstanbul'un 3. Havalimanı, dünya çapında bir lansmana tanıklık edecek. Dünyanın dört bir yanından canlı yayınların yapılacağı projeye ayrıca çok sayıda ülkenin devlet başkanları ve diplomatik davetlilerinin de katılımı bekleniyor. 

Üst düzey konuk sayısı 50'yi geçti

 Edinilen son bilgiler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek açılışa davet edilen üst düzey konukların sayısının 50'yi geçtiği yönünde. Törene çok sayıda ülkenin hükümet ve devlet başkanlarının yanı sıra ulaştırma bakanları ve diplomatlarının da katılımı bekleniyor. Diğer taraftan açılışın çok sayıda ülke televizyonu tarafından canlı yayınla duyurulması bekleniyor. Açılış töreni 29 Ekim 2018 tarihinde ve saat 16.00'da yapılacak. 

İBB ile acil yardım protokolü

İGA Havalimanı İşletmesi Anonim Şirketi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında Acil Yardım ve Emniyet Tedbirleri Protokolü imzalandı. Protokol, 3. Havalimanı'nda meydana gelebilecek acil durumlar ve olası afetlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekipleri'nin müdahalesini düzenliyor. 

 

3. Havalimanı Son Durum: İBB ile acil yardım protokolü imzalandı

 

Acil Yardım ve Emniyet Tedbirleri Protokolü

İstanbul'un 3. Havalimanı'nda yaşanabilecek olası afetler ve acil durumlara yönelik müdahaleyi düzenleyen protokol imzalandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İGA HAvalimanı İşletmeleri Anonim Şirketi arasında imzalanan Acil YArdım ve Emniyet Tedbirleri Protokolü, İBB Meclisi'nde görüşüldü. Böylece Yeni Havalimanı sınırları içinde 8 kilometrelik çap alanı içinde meydana gelmesi olası acil durumlarda İBB ekiplerinin müdahalesi de karara bağlanmış oldu. 

 

3. Havalimanı Son Durum: İBB ile acil yardım protokolü imzalandı

 

Protokol kapsamına ne giriyor?

İBB ile İGA arasında imzalanan anlaşma, hava aracı kazaları ve tüm diğer acil yardım gerektiren gelişmeleri kapsıyor. İnsan yaşamının korunması ya da kurtarılması temel ilkesinden hareketle oluşturulan protokol ile havalimanındaki yerleşik dahili acil yardım kabiliyetlerine ilave olarak da il sınırları içinde ilk müdahale, canlı kurtarma, enkaz kaldırma, sağlık hizmetleri ve acil yardım işlemleri uygulanacak. Düzenleme doğal afetler, kar ve aşırı yağmur yağması, doğal afetler, tesis ya da bina yangınlarının yanı sıra, tehlikeli kimyasal maddeler ve hava aracı kazalarını kapsayacak. 

1 yıl geçerli olacak

İGA ile İBB protokolü onayın ardından bir yıl süre geçerlilik taşıyacak. Taraflardan birinin bu sürenin bitimine 3 ay kala protokolün feshine yönelik talebini iletmek zorunda olacak. Aksi halde her seferinde protokolün 1 yıl daha uzatılması gündemde olacak. 

 

3. Havalimanı Son Durum: İBB ile acil yardım protokolü imzalandı

 

225 bin kişiye istihdam

Cumhurbaşkanı Vekili Fuat Oktay, İstanbul'un Yeni Havalimanı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Oktay, dev yatırımın 225 bin kişiye doğrudan ve dolaylı yollardan istihdam yaratacağını belirterek: "Türkiye böylece sivil havacılık sektörünün yeni merkezi ve cazibe adası haline gelecektir." şeklinde konuştu. 

Türk havacılığının 15 yıllık gelişim ivmesi

Türiye'nin 1996 yılından bugüne büyük yol katettiğini ve özellikle Türk sivil havacılığının 15 yılda gösterdiği performansın dikkate değer olduğunu belirten Oktay: "İstanbul dünyanın havacılık merkezlerinden biri olma yolunda hızla mesafe alıyor." dedi.

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

 

2023'te 200 milyon yolcu

Oktay, dünyanın en büyük 3 havalimanından biri olacak İstanbul'un yeni havalimanı için geri sayımın başladığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk inişi gerçekleştireceğini vurgulayarak: "Ne denli güvenli olduğu tüm dünyaya gösterildi. 90 milyon kapasiteye sahip bu önemli eser için hedefimiz 2023 yılında 200 miyon yolcu kapasitesidir. İnşallah 29 Ekim'de bu eseri hizmete açacağız..." dedi. 

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

 

Havalimanı dört fazda tamamlanıyor

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, çalışmaların dört fazda hızla tamamlandığını ve İstanbul Yeni Havalimanı'nın 1. fazında açılacak bütün pistlere kurulan 4 ILS sisteminin, laboratuvar imkanlarına sahip DHMİ'ye ait uçuş kontrol uçağı ile yapılan testlerinin de başarıyla sonuçlandırıldığını vurgulayarak: "ILS sistemi, görüş mesafesinin düşük olduğu durumlarda da güvenliğin yanı sıra konforlu bir yaklaşma ve iniş olanağı sunuyor." şeklinde konuştu.

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

 

Kontrol Kulesi inşaatı bitiyor

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'nda inşaat çalışmaları sona yaklaşıyor. Yüzde 94'lik kısmın tamamlandığı mega projede DHMİ ekipleri de son denetimlerini gerçekleştiriyor. Havadan çekilen son görüntüler projenin ana hatlarının iyice yerleştiğini gösteriyor. 

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

 

32 bin kişi aynı anda çalışıyor

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'nın açılış tarihi olan 29 Ekim'e yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yoğun biçimde sürüyor. Havalimanı'nda gerçekleştirilen son hava çekimleri kontrol kulesinin büyük kısmının tamamlandığını ve pistlerin çizgilerinin çizildiğini gösteriyor. 

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

Üçüncü Havalimanı'nın haritadaki yeri için '3. Havalimanı Haritadaki Yeri' konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Üçüncü Havalimanı son durum

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'nda çalışmalar sona yaklaştı. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu Havalimanı inşaatının yüzde 94'lük kısmının tamamlandığını belirterek: "Ülke ekonomisine katkı sunabilmek adına güçlü hedefler oluşturduk." dedi. 

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

 

İGA'dan sermaye artırımı

Üçüncü Havalimanı işletmecisi İGA Havalimanları İşletmesi A.Ş. diğer taraftan genel kurul kararıyla sermaye artırımına gittiğini açıkladı. Şirketin var olan 4 milyar 450 milyon TL'lik mevcut sermayesinde 1 milyar 790 bin TL'lik artırıma giden şirket, böylece 6 milyar 240 milyon TL'lik toplam sermaye rakamına ulaştı. 

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

 

Türkiye'nin en büyük şirketleriyle aynı seviyede

İGA İcra Kurulu Başkanı Samsunlu, ana hissedarların hedefler doğrultusunda fedakarlık yapmaya devam ettiğini ve İGA'nın sermayesinin bugün itibarıyla Türkiye'nin en büyük şirketleriyle aynı seviyede bulunduğunu belirterek: "Bu karar hissedarların Türkiye ekonomisine olan güveninin bir kanıtıdır. İGA'nın havalimanı inşaatı ve işletmesi dünya standartlarının üzerine çıkmış durumda. İstanbul dünyanın havacılık merkezi olacak. " ifadelerini kullandı. Havalimanının hizmete açılması yolunda 90 günden daha az bir zaman kaldığına da dikkat çeken Samsunlu:

"Proje, 2025 yılına kadar 225 bin kişi doğrudan ya da dolaylı olarak istihdam sağlayacak. Yaratacağımız ilave hane halkı gelirinin 4.4 milyar dolara çıkması ve Türkiye ulusal ekonomisine katkısının da mill gelirin yüzde 4.9'u kadar olmasını planlıyoruz." şeklinde konuştu.

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

 

 

THY ilk seferini nereye yapacak? Ayrıntılar için THY Üçüncü Havalimanı haberimizi inceleyebilirsiniz

Ocak ayında yüzde 80'i tamamlanmıştı

İstanbul'un 3'üncü Havalimanı için faaliyetler tüm hızıyla sürüyor. 36 bin kişilik çalışan ordusunun takvim doğrultusunda hummalı bir çalışma yürüttüğü mega proje, son olarak havadan görüntülendi. Yeni görüntülerde birinci pistin tamamen bitirildiği, terminal binasının ise sona yaklaştığı dikkat çekiyor. Projenin ulaştığı aşama hakkında değerlendirmelerde bulunan İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, yüzde 80'lik kısmın tamamlandığını ve inşaattaki çalışan sayısının da 36 bin kişi seviyesine ulaştığını söyledi. Projede Ocak ayı sonu itibarıyla yüzde 80'lik bir ilerleme katetmiştik. Şu an tam bir rakam veremesek bile yüzde 80'in üzerine çıkmış olduk" ifadelerini kullandı. Akçayoğlu, ilk etap itibarıyla ilk fazın A kısmında bir terminal ve iki pist açılışı yapılacağı bilgisini de verdi. 

 

3. Havalimanı Son Durum: 225 bin kişiye istihdam

 

Üçüncü Havalimanı bölgesindeki konut açığı nasıl kapatılacak? Ayrıntılar için Emlak Konut-THY konut projesi haberimizi inceleyebilirsiniz

İlk etapla birlikte tamamlanacak binalar

3'üncü Havalimanı'nın hizmet vermeye başlamasıyla birlikte hava trafik kontrol binası, otopark ve diğer destek binalarının da bitirilmiş olacağını, hava tarafında da enerji konusunda çok daha hızlı biçimde hareket etme zorunluluğu taşıdıklarını da belirten Akçayoğlu:"1. pistteki ışıklandırma tamamlanmış durumda. Bazı sistemlerin testi açısından bu adım önem taşıyordu. Diğer pist ve taksi yollarının yanı sıra apron hazır hale getirildikçe de aydınlatma testlerini tamamlamayı hedefliyoruz." yorumunda bulundu. Akçayoğlu, Pier 1 terminalinin neredeyse tamamlandığını ve terminalın bütün kısımlarını da adım adım tamamlayarak 29 Ekim'deki operasyona hazır hale getirme hedefinde olduklarını da vurguladı

Çalışan sayısı 36 bine ulaştı

Proje bünyesinde faaliyet gösteren 36 bin kişilik çalışan toplamı içinde 4 bin kişilik beyaz yakalı bulunduğunu ve bugüne dek çalışan sayısı itibarıyla en yüksek düzeye ulaştıklarını belirten Akçayoğlu: "Bugüne dek çalışan sayısı anlamında ulaştığımız en yüksek rakam bu. Alt yüklenicilerle birlikte projede hızımızı artırmaya çalışıyoruz. Bahar aylarıyla birlikte daha da hızlanmayı hedefliyoruz. Bu çalışma temposu ile inşallah 29 Ekim 2018 tarihine de yetişmiş olacağız" şeklinde konuştu. Akçayoğlu, proje bünyesindeki ilk pistin tamamlandığını, ikinci pistin ise Mayıs ayı sonuna doğru tamamlanmasını hedeflediklerini vurgulayarak: "Uçaklara geçiş için 143 adet köprü bulunacak. Bazı köprülere ise iki ya da üç uçak yanaşabilecek şekilde inşa edilecek. Normal koşullarda 114 uçağa aynı anda servis verilecek. Köprülerin temmuz ayı içinde tamamlanması planlanıyor. Tamamı testten geçmiş olacaktır." ifadelerini kullandı. 

 

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı