3. havalimanı inşaatında neler oluyor?

‘ÇED Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulmasının ardından 3. havalimanındaki son durum merak konusu oldu. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ise projede yer teslim sürecine yaklaşıldığını söylüyor

3. havalimanı inşaatında neler oluyor?

18 Şubat 2014 / Emlakwebtv
İhalesini 22.1 milyar euroya Limak – Kolin – Cengiz – Mapa - Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun kazandığı 3. havalimanı inşaatında ÇED Olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması kafaları karıştırdı. Konuyla ilgili yıllık değerlendirme toplantısında açıklama yapan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, projede yer teslim sürecinin bir önceki aşamasına geldiklerini söyledi. Birdal, “Sanırım mahkemenin aldığı yürütmeyi durdurma kararı sonrası yaşanacak süreç ile DHMİ’nin yer teslim süreci aynı zamana denk gelecek" dedi.

“Süreç devam ediyor”
Birdal, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarının son durumlarının değerlendirmesini yaptıktan sonra yeni havalimanına olan ihtiyacın devam ettiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “ÇED raporuna iki noktadan itiraz edildi. Bununla ilgili mahkeme de geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Geçici olarak neden diyoruz çünkü bilirkişi teşkil edildi. Bu bilirkişinin raporunu verinceye kadar, sununcaya kadar ÇED ile ilgili işlem yapılmasını durdurdu. Bizim açıklamamız ÇED ile ilgili değil. Bizim açıklamamız bu ihale süreciyle ilgiliydi. İhale süreci devam ediyor ihalenin safhaları var. Bu ihalenin safhaları halen devam ediyor. Burada herhangi bir kesinti yok. Verilen mahkeme kararının da bu süreçleri önlemeye, engellemeye yönelik bir yanı yok. Bizim açıklamamız o yöndeydi aynı durum halen devam ediyor."

“Zeminin düzeltilmesi gerekiyor”
Üçüncü havalimanında yer, zemin ve hafriyat konusuna da değinen Orhan Birdal, “Kolay bir inşaat değil. İnşaatçılık tekniği bakımından alt yapı bakımından dünyada laboratuar niteliğinde çalışılacak bir saha orası. Hoyratça kullanılmış bir arazi. Oradaki sular tatlı su değil, yağmur suyu birikintisi ya da denizin basmasıyla birlikte dolan çukurlar. Tabii ki içinde her şey var. Bunun doldurulması için firmanın çalışma yaptığını biliyorum. Oradaki dolgunun kısa sürede tamamlanıp zeminin sertleşmesi lazım" şeklinde konuştu.

3. havalimanı yapıldıktan sonra Atatürk Havalimanı’nın yıkılmayacağını da belirten Birdal, “Atatürk Havalimanı yıkılmayacak. Ancak buradan tarifeli seferler yapılmayacak. Genel havacılık hizmetleri, bakım onarım ve kargo hizmetleri devam edecek. Yapılmış tesis hiçbir zaman yakılmaz" dedi.


Proje Bilgisi: 3. Havalimanı