3. Havalimanı'na 'Mevlana' Önerisi

Mega projelerin en büyüğü olan ve 3 Mayıs tarihinde ihaleye çıkan İstanbul'a üçüncü havalimanı projesini kazanan Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG hayata geçireceği belirtildi

3. Havalimanı'na 'Mevlana' Önerisi

5 Eylül 2013/Emlakwebtv

Mega projelerin en büyüğü olan ve 3 Mayıs tarihinde ihaleye çıkan İstanbul'a üçüncü havalimanı projesini ihaleyi 22 milyar 152 milyon euro artı KDV ile kazanan Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG hayata geçirecek.

Dünyanın en büyüğü olacak

İhale sonrasında tabii inşaat için hazırlıklar hemen başladı. Verilen rakam, Türkiye tarihinin en büyük ihalesi olarak kabul edildi. Ardından da, bu kadar para eder mi etmez mi tartışmaları yapılmaya başlandı. Yeni havaalanı bütün aşamalarıyla bitirildiğinde dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini kazanacağı vurgulandı.

İhaleye kazanan konsorsiyum inşaatı en geç bir yıl içinde başlamayı hedefliyor. Havalimanını ise 2018 yılı sonunda hizmete açacaklar. İhalenin teknik hazırlıkları bir taraftan yürürken, ekipler geceli gündüzlü çalışırken diğer taraftan da isim üzerinde fikirler yürütüldüğü belirtildi.

İsmi 'Mevlana' olacak iddası 

Birçok isim içinden Mevlana ismi öne çıkmış. Hatta bu isim devlet büyüklerinin de önüne öneri olarak gitmiş. Yakın zamanda projenin ismi kamuoyuyla paylaşılacakmış. Eğer Mevlana ismi benimsenirse, ünlü tasavvufun "Gel, ne olursan ol gel!" sözü, mecazi olarak dünyanın tüm uçaklarına kucağının açık olduğu şeklinde anlaşılacağı söylendi.

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı