3. Havalimanı ne zaman açılacak?

Yapım çalışmaları 7 Haziran 2014 tarihinden bu yana devam eden 3. Havalimanı ne zaman açılacak? İşte yanıtı...

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

Yapım çalışmaları 7 Haziran 2014 tarihinden bu yana devam eden 3. Havalimanı ne zaman açılacak? İşte yanıtı... 

Örnek olarak yapılan ilk yolcu salonunun tamamlandığı 3. havalimanında tamamlanan yolcu bekleme salonunda koltuklar, yürüyen merdiven, uçakların iniş ve kalkış saatlerini gösterek elektronik panolar gibi detaylara yer verild. 

Tamamlandığında yıllık kapasitesi 200 milyon yolcu olacak havalimanında, yıllık kapasitesi 90 milyon olması planlanan ana terminal binası inşaatına devam ediliyor. 18.000 araç kapasiteli katlı otopark bulunan binada 1 milyon 300 bin metrekare kapalı alan bulunuyor.

3. havalimanı kaç fazda tamamlanacak? 

Birinci fazda, ana terminal binası, ana hava trafik kontrol kulesi, A380 uçakların inebileceği büyük bir pist, uçak alanı parkı, hangar, kargo, antrepo, catering, destek tesisleri, kapalı otopark alanları olacak. İkinci fazda, 1 adet hava trafik kontrol kulesi, yeni bir A380 uçakların inebileceği pist ve taksi yolları olacak. Yeni bir hava trafik kulesi, yeni bir pist ve terminal binaları arasında yolcu taşıyan sistemlerin yapımı üçüncü fazda yapılacak. Dördüncü fazda ise bir adet uydu terminal binası ve yeni bir pist yapılacak. 

3. havalimanı ne zaman açılacak? 

Yüzde 28'i tamamlanana 3 havalimanı 4 fazdan oluşacak ve ilk faz tamamlanınca hizmete açılacak. Birinci fazda Birinci fazda, ana terminal binası, ana hava trafik kontrol kulesi, A380 uçakların inebileceği büyük bir pist, uçak alanı parkı, hangar, kargo, antrepo, catering, destek tesisleri, kapalı otopark alanları olacak. Üçüncü havalimanı açılışının 26 Şubat 2018 tarihinde açılması planlanıyor.