3. havalimanı ne zaman bitecek?

Tamamlandığında yıllık 150 milyonluk yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak 3. havalimanı ne zaman bitecek?

3. havalimanı ne zaman bitecek?

Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini kazanacak 3. Havalimanı projesinde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerinde hayata geçirilen 3. Havalimanı inşaatı kapsamında bölgeye kurulan şantiyelerde çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor.

3. havalimanı hangi bölümlerden oluşacak?
Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon euro olacağı 3. Havalimanı projesi tamamlandığında; 165 yolcu köprüsü, 4 terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, 6 pist, 16 taksi yolu, 6.5 milyon metrekarelik apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi alanlar yer alacak.

Peki 3. Havalimanı ne zaman bitecek? Havalimanının 70-90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabının 2018 yılı içerisinde açılması hedefleniyor. Proje, özel sektör kaynaklarıyla yap-işlet-devret modeliyle inşa ediliyor. 

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı