3. havalimanı nerede?

Tamamlanmasıyla dünyanın en yüksek kapasiteli havalimanı olma özelliğini eline alacak 3. Havalimanı nerede yapılıyor?

3. havalimanı nerede?

Temeli Haziran 2014’te atılan 3. Havalimanı projesinin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Gece gündüz aralıksız devam eden çalışmalar kapsamında, bir yandan dolgu ve sondaj yapılırken, bir yandan da hafriyat çalışmaları yapılıyor.

İnşaat çalışmalarının tamamlanıp, hizmete açılmasıyla birlikte dünyanın en yüksek kapasiteli havalimanı olma özelliğini de eline alacak 3. Havalimanı nerede konumlanıyor? İstanbul’da Karadeniz’in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alanda hayata geçirilen 3. Havalimanı, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

3. havalimanı projesi hangi bölümlerden oluşuyor?

Havalimanında 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6.5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipine uygun müstakil 6 pist bulunacak. Projede ayrıca devlet konuk evi, 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi gibi tesisler de yer alacak.

3. havalimanı ne zaman açılacak?

İnşaatının 4 etapta tamamlanacağı 3. Havalimanının ilk etabı 2017’de, tamamı ise 2018 yılında açılacak. Proje, 10 milyar 247 milyon euro yatırım değerine sahip.

3. havalimanı ihalesinde neler olmuştu?

Türkiye tarihinin en büyük ihalesi olan 3. Havalimanı ihalesi 3 Mayıs 2013 günü saat 10.00'da Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilmişti. İlk turda en büyük teklifi Fraport şirketi vermişti. İhaleyi 22 milyar 152 milyon Avro ile Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. KDV dahil 6 saat süren 96 turlu ihaleden devlete 26 milyar 142 milyon Avro gelir çıkmıştı. 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılan ihaleyi Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG’nin (Ortak Girişim Grubu) kazanmasının ardından sözleşmenin DHMİ'nin 80. kuruluş yıldönümü olan 20 Mayıs 2013 tarihinde imzalanmıştı. 

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı