3. Havalimanı’nın ilk etabı 2016'da

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "İstanbul'daki 3. havalimanının ilk etabını 2016'dan itibaren açmayı hedefliyoruz" dedi

3. Havalimanı’nın ilk etabı 2016'da

6 Eylül 2012
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının ilk etabını 2016 yılından itibaren açmayı hedeflediklerini söyledi.
Yıldırım; açıklamayı, Airex İstanbul, Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı'ndaki konuşması sırasında yaptı.
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre olacak
Karadeniz sahiline kurulmasına karar verilen ve yap-işlet-devret modeli ile yapımı planlanan 3. havalimanının ihalesine 2013 yılı bitmeden çıkılacak. Havalimanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre olacak.
Yapımında 100 bin kişilik istihdam oluşturacak havalimanı, ayırt edici şekli ile uzaydan görülebilecek.
6 pistli havalimanı, Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşaktaki 3 bin 500 hektarlık bölgeye yapılacak. Dış dokusu Edirne'deki Selimiye Camii'nin İslam-Osmanlı motifinden esinlenerek yapılacak havalimanının, 3. köprü ile aynı sürede bitirilmesi hedefleniyor.
100 milyon yolcu kapasiteli olarak planlanan havalimanının kapasitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 120 milyona çıkarılmıştı.

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı