3. Havalimanı ve kamu finansman payı

3. Havalimanı'nı inşa eden konsorsiyum şirketlerinden Limak'ın Patronu Nihat Özdemir, proje için alınan 4.5 milyar Euro'luk kredinin yüzde 70'inin kamu bankalarından karşılanacağını açıkladı

3. Havalimanı ve kamu finansman payı

İstanbul'un kuzeyinde yer alan ve şehrin son büyük yeşil arazisi olarak tanımlanan Kuzey Ormanları'nda inşa edilen 3. Havalimanı'nın yapımı için gerekli olan 4.5 milyar Euro'luk kredinin yüzde 70'inin kamu bankaları tarafından karşılanacağı açıklandı. Projeyi inşa eden konsorsiyumda yer alan Limak Holding patronu Nihat Özdemir tarafından yapılan açıklamada, kamu bankalarının payının Yapı Kredi'nin çekilmesinden önce yüzde 60'a yüzde 40 oranında olduğunu, ancak bu çekilmenin ardından oranın yüzde 70'e yüzde 30'a çıktığını açıkladı. 

3. Havalimanı ve kamu finansman payı

Dev projeyi kamu bankaları finanse edecek
İstanbul'un kuzeyinde yer alan, bakir orman ve göl arazileri ile küçük insan yerleşimleri üzerindeki olumsuz etkisiyle ülke gündemine oturan Üçüncü Havalimanı'nı inşa eeden Cengiz-Kolin-Limak-Mapa konsorsiyumundan Limak'ın Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, havaalanı inşaatının büyük bir hızla ilerlediğini ve finansman hususundaki son bir kaç pürüzün de ay sonunda çözümleneceğini vurguladı. Özdemir, yaptığı açıklamada proje için gerekli 4.5 milyar Euro'nun yüzde 70'inin Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından karşılanacağını, geri kalan yüzde 30'luk kısmın ise Finansbank, Garanti Bankası ve Denizbank tarafından finanse edileceğini belirtti. 

Dört yıl ana para ödenmeyecek
Toplam 6 banka tarafından karşılanacak 4.5 milyar Euro'luk kredinin geri ödeme koşullarında da büyük bir kolaylık sağlanıyor. Söz konusu kredide konsorsiyum dört yılı ana para ödemesiz, 16 yıl vadeli bir ödeme yapacak. Üçüncü Havalimanı için 25 yıllık işletme hakkını Mayıs 2013'teki ihalede alan konsorsiyum, kira bedeli olarak da 22.152 milyar Euro+KDV'lik teklifiyle kazanmıştı. 

Firma Bilgisi: Limak
Proje Bilgisi: 3. Havalimanı