3. Havalimanı'na bir uluslararası ödül daha

Uçuş Kontrol Kulesi tasarımı ile ilk uluslararası ödülünü kazanan İstanbul'un 3. Havalimanı Terminal Binası, Dünya Mimarlık Festivali'nde de "Gelecek Projeler-Altyapı" kategorisinde ödüle layık görüldü

3. Havalimanı'na bir uluslararası ödül daha

İstanbul'un yapımı büyük bir hızla devam etmekte olan yeni havalimanı projesi, ikinci uluslararası ödülüne kavuştu. Daha önce Hava Kontrol Kulesi tasarımı ile ilk uluslararası ödülünü almayı başaran İstanbul 3. Havalimanı Projesi, Dünya Mimarlık Festivali'nde de "Gelecek Projeler-Altyapı" kategorisinde ödüle layık görüldü.

Ulaştırma Bakanı Arslan açıkladı

İstanbul'un Dünya Mimarlık Festivali'nde aldığı ödül, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından kamuoyuna açıklandı. Bakan Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'nın terminal binasının, dünyanın önde gelen mimar ve tasarımcılarının bir araya geldiği Dünya Mimarlık Festivali kapsamında "Gelecek Projeler-Altyapı" kategorisinde tasarım ödülüne layık görüldüğünü söyledi. Bakan Arslan, İstanbul'un Yeni Havalimanı'nın İngiliz Scott Brownrigg firması öncülüğünde Grimshaw, Nordic, Haptic, Fonksiyon ve TAM / Kiklop desteği ile tasarlandığını hatırlattı. 

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası

Dünyanın en büyük havivlamın porjesinde yer alan ana terminal binasını, "toplam yatırımın en önemli unsurlarından biri" olarak tanımlayan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ana terminal binasının toplam büyüklüğünün 1 milyon 300 bin metrekareyi bulduğunu ve bu ebat ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olma özelliğini taşıdığını söyledi. Bakan Ahmet Arslan, yapı mimarisinde kültürel olarak yerel tarihsel öğelerin kullanıldığını ve Türk mimarisini andıran bir doku oluşturulduğunu da belirterek: "Ana terminal binasının çatı kısmı özellikle usta mimarımız Mimar Sinan'dan esinlenerek uygulanıyor. Terminal binasında ayrıca İstanbulun Boğaziçi görüntüsünün verileceği çok büyük bir duty-free alanına da yer verilecek..." ifadelerini kullandı.  Projenin tasarım açısından yüksek fonksiyonellik ve yerel kültürün motiflerini yansıttığını ve bu açıdan büyük önem taşıdığını dile getiren Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: "Diğer taraftan İGA tarafından Sosyal Yatırım Programı çalışmaları kapsamında uygulanmakta olan Roman Çocukları Sanatla Eğitime Dokunuyor projesi de JCI'nın Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü'ne layık görülmüştür..." değerlendirmesini yaptı.

 Hava Trafik Kontrol Kulesi de ödül almıştı

İstanbul 3. Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası da 2016 yılına ait,  Chicago Athenaeum Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen "Uluslararası Mimarlık Ödülü"nü almaya hak kazanmıştı. İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi, 2015 yılında açılan yarışma sonrasında İstanbul'un zengin kültürel mirasının taşıyıcı sembollerinden laleden ilham alınarak tasarlanmıştı. Tasarımın altında ise Pininfarine ve AECOM firmalarının imzaları yer alıyordu. İstanbul'un simgesi haline gelmesi beklenen  kule ile ilgili bir değerlendirme yapan Pininfarina Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Pininfarina: "Kule, tasarımıyla İstanbul'un simgesi olmaya aday, anıtsal bir yapı niteliği taşıyor..." ifadelerini kullandı.