3. Havalimanı'na ulaşım nasıl sağlanacak?

3. Havalimanı inşaatı tam gaz devam ederken, akıllara havalimanına nasıl gidileceği sorusu geliyor. Peki 3. Havalimanı’na ulaşım nasıl sağlanacak?

3. Havalimanı'na ulaşım nasıl sağlanacak?

İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı’na ulaşımın nasıl sağlanacağı yönünde sorular hızla artıyor. Peki 3. Havalimanı’na ulaşım nasıl sağlanacak?

İstanbul’un 3. Havalimanı’na ulaşım Gayrettepe-3. Havalimanı metro hattıyla sağlanacak. Konuyla ilgili son açıklama ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Vekili Mehmet Hamdi Yıldırım’dan geldi. Gayrettepe-Üçüncü Havalimanı arasındaki hızlı metro inşaatının büyük bir ihtimalle 2016’nın başında ihaleye çıkacağını belirten Yıldırım, “Şu anda mevcut şartlarda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen ile bir raylı sistem bağlantımız var. Dolayısıyla üç havalimanı da metroyla birbirine bağlanmış oluyor” diye konuştu.

Ayrıca Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile entegre olacak 3. Havalimanı’na Taksim’den 15 dakikada ulaşmak mümkün olacak.

 

3.havalimanına ulaşım nasıl sağlanacak?

 

3. havalimanı inşaatında son durum

İnşaat çalışmalarının kesintiye uğramadan büyük bir hızla devam ettiği 3. Havalimanı’nda hali hazırda 7 bin 500 kişi çalışıyor. Karadeniz’in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köylerinin arasındaki bölgede yükselen 3. Havalimanı, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

2014 yılının Haziran ayında temeli atılan projede ilk etabın 29 Ekim 2017 tarihinde atılması hedefleniyor. Projenin tamamı ise 2018 yılında tamamlanarak hizmete girecek.