3. Havalimanı'nda 1 kuruşun hesabı şaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Devletin kasasından 1 kuruş çıkmayacak" ifadeleriyle halka sunduğu 3. Havalimanı'nın finansmanında imzalar atıldı. 4.5 milyar Euorulk finansman paketinin yüzde 70'ini kamu bankaları üstlendi. Projeye hiçbir yabancı kuruluş yatırım yapmadı

3. Havalimanı'nda 1 kuruşun hesabı şaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Devletin kasasından 1 kuruş çıkmayacak" şeklinde halka sunduğu 3. Havalimanı projesinin finansman imzası yerli ve yabancı finans kuruluşlarının ilgisizliğinin gölgesinde atıldı. Projeye hiçbir yabancı finans kuruluşu yatırım yapmadı. Yapı Kredi Banka ise başlangıçtaki tutumunu değiştirip finans desteğini çektiğini açıklamıştı. Durum böyle olunca, "Devletten bir kuruş para çıkmayacak..." denilen 3. Havalimanı projesinde tüm yük devlet finans kuruluşlarının omuzlarında kaldı. Özel bankalardan Finansbank, Garanti ve Denizbank yüzde 30'luk yükü üstlendi; yüzde 70'lik yük ise Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'a kaldı. Projede ortaya çıkan tablonun güven kırıcı niteliği, devletin girişimleriyle aşılmaya çalışıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi ise gelir garantisi verdi. 

3. Havalimanı'nda 1 kuruşun hesabı şaştı

 

1 kuruş değil, 4.5 milyarın yüzde  70'i çıkacakKot sorunu, göllerin kurutulması, kesilen ağaçlar ve kuşların göç yolları gibi ekolojik problemler nedeniyle tartışmalar yaradan ve uluslararası geçerliliği olan ÇED raporuna sahip olmayan 3. Havalimanı projesinin finansmanı için imzalar atıldı. Uluslararası anlamda atılan tüm adımlara rağmen, başta Dünya Bankası yan kuruluşu olan IFC olmak üzere herhangi bir destek sağlanamayan projenin finansmanı için atılan imza töreninde, Kamu Bankaları'nın büyük bir yük üstlendiği görüldü. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, projenin 4,5 milyar Euro'luk finansmanının yüzde 70 yükünü üstlendi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi ise gelir garantisi sundu. 

Kuşlar, ağaçlar ve gölleri öldüren çevreci proje
Projenin halka ilk açıklandığı süreçte "devletin kasasından 1 kuruş bile çıkmayacak..." açıklamalarını imza töreninde yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre hassasiyeti açısından da dünyaya örnek olacak bir proje olacağını belirtti. Erdoğan, dünyanın en büyük yolcu kapasitesine sahip tesisin, kendi enerjisini üreten, çevreci ve doğal yapısına vurgu yapsa da, kuşların göç yolları, kurutulan göller ve kesilen ağaçlar hakkında herhangi bir açıklada bulunmadı.