3. havalimanında ilk yolcu salonu tamamlandı

2014 yılında bu yana yüzde 28'i tamamlanan 3. Havalimanının 1. fazında ilk yolcu salonu tamamlandı

3. havalimanında ilk yolcu salonu tamamlandı

2014 yılında bu yana yüzde 28'i tamamlanan 3. Havalimanının 1. fazında ilk yolcu salonu tamamlandı. Toplam 76,5 milyon metrekare proje alanı olan şantiyede ilk fazla yapılması planlanan yıllık kapasitesi 90 milyon yolcu olacak olan ana terminal binası yükselmeye başladı. 1 milyon 300 metrekare kapalı alanı ile dev binada, 18 bin araç kapasiteli otopark yer alıyor. 

İlk yolcu salonu tamamlandı 

Çalışmaların devam ettiği ana terminal binasında, yolcuların uçağa binerken kullanacağı bir salon örnek olarak yapıldı. Dış cam kaplamalarından, içindeki tüm detayları ile tamamlanan yolcu salonunda yürüyen merdiven de yer alıyor. Uçakların geliş ve gidiş saatlerini gösteren elektronik panolar ile uçaklara binilen körüklere giden yolcu kapılarını gösteren kapı işaretleri de yerleştirildi. 

3. havalimanında ilk yolcu salonu tamamlandı

16 bin kişi şantiyede görev alıyor

3. havalimanı inşaatında 2 bin 200 kamyon günde yaklaşık 1 milyon metreküp toprağı kazı yapılan alanlardan dolgu yapılan alanlara taşıyor. 2016 yılı Mayıs ayı itibariyle 1500 beyaz yakalı olmak üzere yaklaşık 16 bin kişinin şantiyede görev aldığı belirtildi. Bu sayının 30 bin kişiye ulaşması bekleniyor. 

1. Faz 4 ayda tamamlanacak

Hazırlanan plana göre 4 fazda tamamlanacak olan 3. havalimanınin 1. fazında yıllık kapasitesi 90 milyon yolcu olan anaterminal binası, 1 adet ana hava trafik kontrol kulesi, 2 adet Kuzey-Güney doğrultusunda 60 metre genişliğinde A380 uçankarının inebileceği 3,75 kilometrelik ve 4,1 kilometrelik pist, 347 adet uçak park alanı, hangar, kargo, catering, yer hizmetleri sağlayan havaalanı destek tesisleri ile 18 bin araç kapasiteli kapalı otopark alanı bulunuyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra 1. fazın ikinci bölümünde üçüncü bir pist daha yapılacak. 

3. havalimanında ilk yolcu salonu tamamlandı

3. havalimanı ne zaman bitecek? 

Havalimanın ilk fazın tamamlanmasının ardından 26 Şubat 2018 tarihinde düzenlenecek bir törenle ulaşıma açılacak. Üçüncü Havalimanında diğer fazlar ulaşım devam ederken tamamlanması planlanıyor.