3. Havalimanı'nda ışıklar yandı

İstanbul 3. Havalimanı'nda inşaatın yüzde 80'i tamamlandı. 3 bin 750 metre uzunluğa sahip pistin ışıkları ise ilk kez yandı.

3. Havalimanı'nda ışıklar yandı

İstanbul 3. Havalimanı'nda inşaatın yüzde 80'i tamamlandı. 3 bin 750 metre uzunluğa sahip pistin ışıkları ise ilk kez yandı. 

Pist iniş için hazır

İGA İnşaat CEO'su Yusuf Akçayoğlu instagram hesabından pistin fotoğrafını paylaştı. Habertürk Haber Merkezi'nden Gökhan Artan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Şubat'ta test amaçlı iniş yapacağı yönündeki iddialar ile ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak, "Tüm hazırlıklarımızı o tarihe göre ayarladık. Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Pistimiz iniş için hazır" açıklamasını yapmıştı.

İlk iniş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanı pistinin bütün testlerinin tamamlandığını belirterek, "İlk iniş için Sayın Cumhurbaşkanımıza davetimizi ilettik. Üçüncü havaalanı pistimizi hazır hale getirmek önemliydi" dedi. Bakan Arslan, "İlk iniş tarihi 26 Şubat" şeklinde çıkan haberlerdeki bilgininin doğru olmadığını belirterek ilerleyen bir tarihte bu inişin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşeceğini söyledi.

Taşınma süreci 30 Ekim'de başlayacak

İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınma süreci 30 Ekim saat 03:00'de başlayacak ve 31 Ekim gece saat 23:59'da tamamlanacak. KODU 'İST' olacak 3. Havalimanı'nda, İlk önce operasyonda yabancı havayolu kuruluşları ve base (uçuş üssü) olmayan uçuşlar durdurulacak. 16 saat sonra Onur, Atlasglobal ve MNG gibi Atatürk Havalimanı'nda üssü olan şirketler uçuşlarını durduracak. Bu kuruluşlar 24 saat boyunca uçuş yapamayacak. THY ise 31 Ekim 02:00 itibariyle uçuşlarını 12 saat keserek kendi taşınmasını sağlayacak.