3. Havalimanı'nda malzeme tartışması

İstanbul 3. Havalimanı yapımında kullanılacak malzemenin yetersiz gelmesi üzerine, Işıklar Köyü Taş Ocağı'nın üç kat genişlemesine olanak tanıyan başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

3. Havalimanı'nda malzeme tartışması

İstanbul'un 3. Havalimanı'nda inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürerken "malzemenin" yetersiz kaldığı ve bu kapsamda mega projeye malzeme desteği sunan taş ocağının 3 kat genişletilmesine karar verildiği öğrenildi. Taş ocağının genişlemesine yönelik başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Genişleme ile birlikte 107 bin 822 ağacın daha kesileceği açıklandı. 

Mega proje ve taş ocağının genişletilmesi kararı

İstanbul'un inşaat faaliyetlerinde yüzde 80'lere yaklaşan mega havalimanı projesinde son günlerde "yetersiz malzeme" tartışması gündeme gelmeye başladı. Hürriyet'te yer alan Aysel Alp imzalı habere göre İstanbul'un 3. Havalimanı için kullanılacak malzemenin yetersiz gelmesi ve bu kapsamda da projeye malzeme sağlayan İstanbul Eyüp İlçesi Işıklar Köyü taş ocağının genişletilmesine yönelik başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Bakanlığın "ÇED Gerekli Değildir" kararı ve genişleme kapsamında 107 bin 822 ağacın kesilme kararı tartışmalara neden olurken, yetkililer, kesilen her ağacın yerine 5 tane dikileceğini açıkladı. 

75.26 hektarlık alan için kapasite artışı başvurusu onaylandı

İstanbul Eyüp İlçesi Işıklar Köyü'nde bulunan ormanlık arazi üzerindeki 24 hektarlık arazi için19 Ocak 2016 tarihinde "ÇED Gerekli Değildir" kararı alınmıştı. Bu karar  15 milyon ton/yıllık ocak kapasitesi ve 390 bin ton/yıl tesis kapasitesini kapsıyordu. Ancak 3. Havalimanı'nda baş gösteren malzeme yetersizliği sebebiyle  4 Nisan 2017'de yeni bir başvuru yapıldı. Bu başvuru ise ruhsat sahası ile ilintili acak kapasitesi açısından aynı kalınmakla birlikte eleme tesisi kapasitesinde  4 milyon 610 bin ton/yıl ilave ve 24 hektarın üzerine 75.26 hektarlık bölümler için ise kapasite artışı başvurusunda bulunuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise geçen hafta içinde aldığı karar ile bu başvuruyu onaylayarak, ÇED olumlu kararı verdi. 

Nihat Özdemir: Malzeme yetmedi

3. Havalimanı'nda yaşanan malzeme sıkıntısı İGA Ortaklarından Nihat Özdemir tarafından da dile getirilmişti. Özdemir, 3. Havalimanı inşaatında beton ve dolgu için kum, çakıl ve kırma taştanoluşan agrega gerekliliğine dikkat çekerek: "3. Havalimanı projesine malzeme yetmedi..." ifadelerini kullanmıştı. 

Çevrecilerden karara itiraz

Taş ocağı kapasitesinin artırılmasına yönelik başvuru ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayı ise başta orman arazisinin yıpranması ve çok sayıda ağacın kesilecek olması nedeniyle itirazlara yol açtı. 107 binin üzerinde ağacın kesilecek olmasına gösterilen tepkiler üzerine açıklamalarda bulunan yetkililer kesilen her ağacın yerine 5 tane yeni ağaç dilileceğini açıkladı. İstanbul Çevre Mühendisleri Odası ise karar tepki gösterdi. Odanın 2. Başkanı Zeyneti Bayrı Ünal, elde edilecek malzeme miktarının aynı olduğu iddialarının,  75 hektarlık alanın tahribatı karşısında geçerliliğini yitirdiğini belirterek: "Malzeme miktarı aynı ise neden 75 hektarlık alan daha tahrip edilecek?" ifadelerini kullandı.  Ünal, diğer taraftan konuyla ilgili nihai ÇED Raporu'na Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İl Müdürlüğü'nün web sitesi üzerinden dün itibarıyle ulaşılamadığını söyledi.