3. havalimanında son durum!

İstanbul’un 3.havalimanında son durum ne? İnşaat çalışmaları ne kadar ilerledi? İşte yanıtı.

3. havalimanında son durum!

İstanbul’un 3.havalimanında son durum belli oldu. İnşaat çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği projede drenaj ve filtre amaçlı kullanılacak malzeme için Karadeniz’e 5 adet ‘Deniz Kumu Ocağı’ kuruluyor.

3.havalimanı nerede?

3.havalimanı İstanbul'da Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınarköyleri arasındaki alana inşa ediliyor. Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanının ilk etabı 29 Ekim 2017 tarihinde açılacak, tamamı ise 2018 yılında hizmete girecek.

3.havalimanı güzergahı

Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile entegre olacak 3.havalimanı, Yüksek Hızlı Tren ile havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Toplu taşıma ile İstanbul'un tüm bölgelerinden ulaşımın sağlanacağı projeye Taksim'den gitmek 15 dakika sürecek.

3.havalimanı ihalesinde neler olmuştu?

Türkiye tarihinin en büyük ihalesine sahne olan 3.havalimanı ihalesi 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılmıştı. İhaleyi kazanan ise 22 milyar 152 milyon Avro ile Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçirilen havalimanın maliyeti yaklaşık 10,2 milyar Euro olacak.