3. Havalimanı'ndan doğan jeolojik tehdit

3. Havalimanı inşaatında ihtiyaç duyulan dolgunun elde edilmesi amacıyla ÇED sürecine başlanan 5 deniz kum ocağı, İstanbul'un içme suyu kaynaklarından biri olan Terkos'u denizle birleşme riski ile yüz yüze getirdi

3. Havalimanı'ndan doğan jeolojik tehdit

İstanbul'un içme suyu kaynaklarından biri olan Terkos Gölü, 3. Havalimanı projesinde ihtiyaç duyulan dolgunun elde edilmesi amacıyla ÇED sürecine girilen deniz kum ocakları girişiminin tehdidi altına girdi. Jeoloji alanında çalışmalarını yürüten akademisyen Prof. Dr. Turgut Öztaş, Terkos Gölü ile Karadeniz arasındaki kıyı şeridinde ciddi bir incelme yaşandığını, kum ocaklarının faaliyet başlaması durumunda deniz ile gölün birleşme riski olduğunu söyledi. 

Çevreci projenin(!) riskleri büyüyor
İstanbul'da hayata geçirilmesi planlanan ve finansman imza töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "en çevreci proje" olarak betimlediği 3. Havalimanı projesinin, ekolojik sistem açısından yarattığı tehditlere bir yenisi eklendi. Projenin ihtiyaç duyduğu dolgunun karşılanabilmesi amacıyla Balaban, Yeniköy, Ormanlı ve Celepköy'ün de aralarında bulunduğu 5 ayrı deniz kum ocağı için ÇED süreci başlarken, akademisyenler bu kadar yüklü miktarda kum çekiminin çevre üzerinde olumsuz etkileri konusunda uyarılarda bulundu. 

 

3. Havalimanı'ndan doğan jeolojik tehdit

 

Terkos Gölü tehdit altında
Özellikle Balaban ve Celepköy'de açılması planlanan kum ocaklarının İstanbul'un su kaynaklarından biri olan Terkos gölü için risk oluşturduğunu söyleyen Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Turgut Öztaş, bu bölgede Karadeniz ile olan bağda ciddi bir incelme yaşandığının altını çizdi.Daha önceki dönemlerde yaşanan kum çekmelerinin de tetiklemesi sonucunda ciddi heyelanlar yaşandığını ve aradaki ince bandın 3-5 metre kalınlığına kadar gerilediğini söyleyen Öztaş, yeni ocaklarla göl ile denizin birleşme riskinin bulunduğunu söyledi. 

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'ya konuyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Fisiksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Ahsen Yüksek de, kıyı şeridinin incelmesi durumunda gölün denize kayacağını ve bir tatlı su kaynağının daha yok olacağını beliritti. 

Devlet kurumundan da itiraz
Söz konusu projelerin yarattığı risk İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından iletilen resmi görüş yazısında da dile getirildi. Müdürlüğün görüşünde söz konusu iki ocağın kıyı şeridinde yer alan Terkos Gölü'nü risk altında bıraktığı belirtilerek:

"Denizin ve kıyıların doğal yapısı değiştirilmemeli, deniz heyelanlarına neden olunmamalı..." denildi.