3. Havalimanı'ndan yerli üreticilere müjde

İGA Dizayn Direktörü Taner Arslan'ın havalimanı projesinde yerli mermer kullanılacağı yönündeki açıklamaları üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı

3. Havalimanı'ndan yerli üreticilere müjde

İstanbul Grand Airport Dizayn Direktörü Taner Arslan'ın 3. Havalimanı projesinde yerli mermer kullanmayı düşündükleri yönündeki açıklamaları üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği-İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, uzun süredir yineledikleri çağrının karşılık bulmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Yerli taşlar incelendi
3. Havalimanında yüzde "100 Türk doğal taşı kullanılsın!" çağrısını uzun süredir dile getiren İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu'na olumlu yanıt geldi. 150 yerli mermer üreticisi ile Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin binasında bir araya gelen İGA yetkililerinin yaptığı inceleme sonrasında Dizayn Direktörü Taner Arslan, yerli mermer kullanmayı planladıklarını söyledi.

3. Havalimanı'nın Türkiye'nin milli projesi olduğuna dikkat çeken ve yerli kaynakların kullanılmasının hem ülke ekonomisi hem de tanıtımı için büyük bir önem taşıdığını söyleyen İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu:

"Biz, geleceğin Türkiye’sinde, dünyanın en büyük havalimanı olacak olan 3. havalimanında yer almak istiyoruz. Taşımızı, gelecek nesillere taşımak istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Dev havalimanı projesinde yerli taş sesleri
İGA'nın CEO Danışmanı İrfan Gündüz de 3. Havalimanı'nın dünyanın kendi kategorisinde en büyüğü olacağını hatırlatak, dünya ekonomisinin sıkıntılı bir dönemden geçtiği bugünlerde projenin öneminin daha da arttığını söyledi. Gündüz:

"Bu bir bayrak proje. Dolayısıyla da bu projede yerli kaynaklar ve firmalarla devam etmek istiyoruz. Çünkü zamanla yaşıyoruz. Kalite ve diğer konuların dışında yerli kaynaklarla çalışmak istememizin nedenlerinden biri de zaman. Hız, bizim için çok önemli..." dedi.