3. Havalimanını Türk bankaları fonlayacak

Üçüncü Havalimanı yapımını sürdüren 5'li konsorsiyum ile bankalar arasındaki görüşmelerde sona yaklaşıldı. Son gelen bilgilere göre projeyi 3 Türk bankası fonlayacak

3. Havalimanını Türk bankaları fonlayacak

Üçüncü Havalimanı Projesini sürdüren 5'li konsorsiyumun bankalarla yürüttüğü kredi görüşmelerinde sona gelindi. Borsatek'te yer alan habere göre, yerli ve yabancı çok sayıda bankanın kredi vermek için beklediği projeyi, Ziraat Bankası, Halkbank ve Denizbank fonlayacak.  Şimdiye kadar Türkiye'deki bir proje için kullandırılacak en büyük kredinin 700 milyon euroya yakın kısmının Eximbank tarafından yapılacak bazı düzenlemeler ile kullandırılabileceği, bunun için de okonomi yönetimi ile tarafların bankalar ile görüşmelerini sürdürdüğü bildiriliyor. Yabancı bankaların ise artan jeopolitik riskler nedeniyle finansman desteği sunmaktan vazgeçtiği belirtiliyor.

3. Havalimanı İhalesini 22 milyar 152 milyor euroluk rekor teklifle alan konsorsiyum, KDV ile birlikte 36 milyar euroyu bulan yatırım ile ilgili olarak 'herhangi bir finansman sorunu olmadığını açıklamıştı. 

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı