3. Havalimanının ilk etabı 4 yılda tamamlanacak

Toplam maliyeti 7 milyar avro olması beklenen projede ilk etabın 4 yılda tamamlanması öngörülüyor

3. Havalimanının ilk etabı 4 yılda tamamlanacak

24 Ocak 2013 / emlakwebtv
Son teklif verme tarihi 3 Mayıs 2013, saat 09.30 olan ihale, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Ankara Esenboğa Havalimanı Simülatör Binası ve Eğitim Tesisleri'nde yapılacak. İstekliler, ihaleye ilişkin dosyayı, DHMİ Genel Müdürlüğü APK Dairesi Başkanlığı Plan Program Şube Müdürlüğü'nden ücretsiz olarak görebilecek. Uygun teklifi tespit etmede, görevlendirmeyi yapıp yapmamakta serbest olan idarenin bu serbest seçimi nedeniyle istekliler herhangi bir nam altında idareden talepte bulunamayacak.
    
İlk etabın 4 yılda tamamlanması öngörülüyor
23 Ocak Çarşamba günü 3. havalimanı ihalesiyle ilgili Bakanlık Konferans salonunda düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin ilk etabını bitirme süresinin önemli olduğunu, ilk etap bittikten sonra işletme süresini başlatacaklarını söylemişti. İlk etabın bitirilme süresinin yer tesliminden itibaren azami 4 yıl olarak öngördüklerini ifade eden Yıldırım, bunu daha da aşağıya çekmeye gayret edeceklerini kaydetti. 2, 3 ve 4. etapların yapımının işletme süresi içinde yapılacağını kaydeden Yıldırım, kira bedeliyle yarışacak firmaların, 25 yıl için tek fiyat önereceğini, ancak ödemelerin yıllık taksitler halinde yapılacağını bildirdi. İşin bitirilme süresine ilişkin soruya Yıldırım, tekliflerin görülmesinin ardından işin bitimine ilişkin daha net bir tarih verilebileceğini belirtti.
    
Projenin maliyeti 7 milyar euro
Bakan Yıldırım, projenin toplam maliyetinin finansman maliyeti hariç 7 milyar euronun üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti. Süre ve yolcu garantisine ilişkin soru üzerine de Yıldırım, şartnamede işletmeciye toplam 12 yıl için 342 milyon yolcu garantisi verdiklerini bildirdi. İhale yapıldıktan sonra yüklenici firmanın kredi işlemlerini beklemeden yüzde 20 öz kaynakla işe başlama şartı konulduğunu vurgulayan Yıldırım, bu projenin kamu-özel ortaklığı projesi olduğunu, sorumluluğun tek bir tarafta toplanmasının adil olmadığını kaydetti.
    
Tekliflerin alındığı gün, kazanan firma belli olacak
Yıldırım, 3. Havalimanıyla ilgili tekliflerin alınacağı 3 Mayıs günü, ihaleyi kazanan firmanın da belli olacağını söyledi. Projede yerli katkıyı önemsediklerini dile getiren Yıldırım, yüklenicilere yerli ürün kullanmaları konusunda gerekli telkini vereceklerini ve takip edeceklerini söyledi.

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı