3. Havalimanı'nın ilk pisti açığa çıktı

İstanbul'un üçüncü havalimanı inşaatı tüm hızıyla sürüyor. İnşaat alanından alınan son görüntülerde ilk pistin açığa çıktığı görülüyor

3. Havalimanı'nın ilk pisti açığa çıktı

İstanbul 3. Havalimanı projesinde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yüzde 30'luk kısmın tamamlandığı mega proje şantiyesinden alınan son görüntülerde ilk pistin açığa çıkmış olduğu gözüküyor.

1 numaralı pist açığa çıktı
Ana terminal binasının kaba inşaatının yıl sonuna dek tamamlanması planlanan 3. Havalimanı projesini sürdüren İGA'nın sosyal medya hesaplarından paylaşılan fotoğraflarda havalimanında inşaatı devam eden 1 numaralı pistin davadan çekilen fotoğrafları da kamuoyu ile paylaşıldı. Fotoğraflarda, bu pistin açığa çıktığı gözüküyor.  

3. Havalimanı'nın ilk pisti açığa çıktı

Ağır tonajlı uçaklara da hizmet verecek
Toplamda 3 bin 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde olacak pist, Airbus A380 ve Boeing 747 gibi ağır tonajlı uçaklara da hizmet verecek. Üçüncü Havalimanı projesinin ilk etabının birinci aşamasında birbirinden 1.700 metre uzaklıkta 2 bağımsız paralel pist ve 2 bağımlı pist bulunacak. Bu kısımda 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası yer alacak. 

200 milyon kişiye hizmet verecek
Tüm bölümleri tamamlandığında yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek olan 3. Havalimanı, 150'den fazla hava yolu şirketine ev sahipliği yapacak. Projenin 1.5 milyon kişiye de istihdam sağlaması bekleniyor.