3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için 3 firmaya davet

3 Katlı Büyük İstanbul Projesi'nde etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde mali tekliflerin açılışına 3 firma davet edildi

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için 3 firmaya davet

3 Katlı Büyük İstanbul Projesi'nde etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde mali tekliflerin açılışına 3 firma davet edildi. İhalede teknik açıdan yeterli bulunan İdom, Tecnimont ve Yüksel Proje'nin mali teklifleri 10 Ağustos tarihinde açılmıştı. 

Proje bedeli 35 milyon lira olarak belirlenen ve bu yıl için 7 milyon 500 bin lira ödenek ayrılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılacak. İhale süreci sonrasında 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için 3 firmaya davet

İstanbul Boğazı'nın altından geçecek olan 3 Katlı Büyük istanbul Tüneli'nde tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yapılacak. 

Büyüklüğü ve kapsamı ile dünyada ilk olacak projenin bir ayağı Avrupa Yakası'nda E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı'na bağlanan 2x2  şeritli karayolu sisteminden meydana gelecek. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için 3 firmaya davet

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.