3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için teklifler verildi

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla projelendirilen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için mali teklifler verildi

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için teklifler verildi

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla projelendirilen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için mali teklifler verildi. Etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde teknik açıdan yeterli bulunan İdom, Tecnimont ve Yüksel Proje'nin mali teklifleri alındı. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılan ihale öncesinde Genel Müdür Vekili Metin Akbaş, teknik ve mali teklifleri istenen 6 firmadan 5 tanesinin teklif verdiğini söyledi. 

İhaleyi kazana firma ile sözleşme imzalandıktan sonra yapım için Yap-İşlet-Devlet ihalesine çıkılacağını anlatan Akbaş, bu amaçla  Yüksek Planlama Kurulu kararı için başvuru yaptıklarını belirtti. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için teklifler verildi

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesinde, Teknik puanı 95,98 olan İdom firmasının 35 milyon 366 bin lira, teknik puanı 93,31 olan Tecnimont firmasının 22 milyon 800 bin lira, teknik puanı 100 olan Yüksel Proje'nin ise 26 milyon 215 bin lira mali teklif verdi. Komisyon değerlendirmesi sonucu teknik ve mali açıdan en yüksek puanı alan firma sözleşme için davet edilecek. 

Etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek. İhale süreci sonrasında 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde tek tüpte hem karayolu hem demiryolu bulunacak. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için teklifler verildi

Tünelin büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin bir ayağı, Avrupa Yakası'nda E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı'ndan başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak. Tünel, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için teklifler verildi

5 yıl içinde tamamlanması planlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin kullanıma geçmesi ile Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nde Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunlukta 14 istasyondan oluşacak hızlı metro ile 40 dakikada ulaşılacak.