3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde ihale şoku

İstanbul'un en yeni mega projesi 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesine verilen tekliflerden biri teknik sorunlar nedeniyle geçersiz sayıldı. İhalede geçerli teklif sayısının üçün altına düşmesi nedeniyle iptal kararı alındı

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde ihale şoku

İpİstanbul'un en yeni mega projelerinden 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin etüt, mühendislik ve proje hizmetlerini sağlayacak firmanın belirleneceği ihale iptal edildi. İhalenin iptal nedeni, geçerli teklif sayısının üçün altına düşmesinden kaynaklandı. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesi iptal edildi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl gerçekleştirilen ihaleye katılan üç firmanın mali teklifleri 10 Ağustos'ta incelendi. İdom, Tecnimont ve Yüksel Proje'nin tekliflerinden biri maddi hatalar nedeniyle geçersiz kabul edildi. Söz konusu teklifin geçerliliğini yitirmesiyle birlikte ihalenin de iptal edilmesine karar verildi. İptal kararı İdari Şartnamı ve Danışmanlık Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği'nde yer alan "teklif veren istekli sayısının üçten az olması halinde ihale iptal edilir.." maddesi uyarınca alındı. 

Firmalar ve teklifleri
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi ihalesine 95.98 teknik puanlı İdom, 93.31 teknik puanlı Tecnimont ve 100 teknik puanlı Yüksel Proje teklif vermişti. Firmaların teklifleri ise sırasıyla 35.3 milyon, 22.8 milyon ve 26.2 milyon TL'lik teklif vermişti.

İptal kararıyla birlikte 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinin tekrar hazırlıklarına da başlandı.