3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli start alıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin etüt proje ihalesinin ön yeterlilik, teknik ve mali tekliflerinin alındığını, 10 Ağustos'ta mali teklif zarflarının açılacağını açıkladı

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli start alıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin etüt proje ihalesinin ön yeterlilik, teknik ve mali tekliflerinin alındığını, 10 Ağustos'ta mali teklif zarflarının açılacağını açıkladı. 

İstanbul'da Marmaray ve Avrasya Tüneli'nden sonra üçüncü büyük proje olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü söyleyen Bakan Arslan, 26 Temmuz 2016'da teknik açıdan yeterli bulunan 3 adet isteklinin, 10 Ağustos 2016'da mali tekliflerini açmak üzere davet edildiğini belirtti. 

Dünyada bir ilk 

İstanbul Boğazı'nın iki yakasının bir kez daha dünyada ilk olarak 3 katlı tüp tünel ile birbirine bağlanacağını belirten Arslan, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da dev projeleri hayata geçirmelerine kimsenin engel olamayacağını söyledi. Yeraltından geçen bir proje olduğu için çevreye olumsuz hiçbir etkisinin olmayacağını belirten Bakan Arslan, ''YİD modeli ile gerçekleştirileceğinden kamu kaynakları kullanılmayacak, yapım ve işletme aşamalarında önemli miktarda istihdam sağlayacak'' dedi. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli start alıyor

9 metro hattı, TEM, E-5 ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek

Büyük İstanbul Tüneli, 9 metro hattıyla, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek. Projenin hizmet vermeye başlamasıyla, Avrupa Yakası'ndaki İncirli'den, Anadolu Yakası'ndaki Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metro ile yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. 

Hasdal Kavşağı'ndan Anadolu Yakası'ndaki Çamlık Kavşağı'na 14.5 kilometrelik karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6.5 milyon yolcu yararlanacak. Hem karayolu hem de raylı sistemlerin omurgası olma özelliğiyle İstanbullulara bir kıtadan diğerine geçerken vakit planlaması yapabilme imkanı sağlayacak.