3 Katlı İstanbul tüneli için teklifler 3 Mayıs'ta alınacak

İstanbul'un kamuoyuna tanıtılan son mega projesi 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için mali teklifler 3 Mayıs'ta alınacak

3 Katlı İstanbul tüneli için teklifler 3 Mayıs'ta alınacak

İstanbul'un son mega projesi 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde 2016 yılı içinde önemli gelişmeler yaşanacak. Projenin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde mali tekliflerin 3 Mayıs'ta alınacağı açıklandı. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ne büyük ilgi
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen etüt, mühendislik ve proje hizmetleri ihalesi 3 Mayıs'ta yapılacak. 

35 milyon proje bedeli
Proje bedeli 35 milyon TL olarak belirlenen ihaleye çok sayıda firmanın ilgi göstermesi bekleniyor. 2016 yılı içinde 7 milyon 500 bin TL ödenek ayrılan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin, etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında kara ve deniz içinde derin sondaj çalışmalarının yapılması öngörülüyor.

3 Katlı İstanbul tüneli için teklifler 3 Mayıs'ta alınacak

Mühendislik ayağı 1 sene içinde tamamlanacak
Yapılacak ihaleye konu olan mühendislik projelerinin tamamlanma süresi ise 1 yıl olarak belirleniyor. Tek tüp içinde hem karayolu, hem de demiyolu inşa edilecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde üst ve alt katlarda da karayolu araçlarının geçişine uygun yol inşa edilecek.

5 yılda tamamlanacak
Projenin tamamlanmasıyla birlikte TEM Otoyolu, E-5 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile metro ulaşım aksının entegre olması bekleniyor. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin 5 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.