3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum ne?

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durumu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım duyurdu. Bakan Yıldırım, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin etüt-proje çalışmalarının sürdüğünü belirtti .

Bakan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti, “Bu tünel, Boğaziçi Köprüsü aksının raylı sistem, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının karayolu ihtiyacını görecek. Buradaki farklılık, Marmaray'da sadece trenler geçiyor, Avrasya Tüneli'nde sadece araçlar geçiyor. Bunda hepsi bir arada üç katlı bir tünel. 17,6 metre çapında, dünyada bugüne kadar bu çapta yapılmış ilk geçiş olacak. Boğazdan ikinci geçiş olacak."

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum

 

3 Katlı İstanbul Tüneli nedir?

İstanbul Boğazı’nın Asya ve Avrupa yakaları arasındaki ulaşımı sağlayacak, 3 Katlı İstanbul Tüneli projesi Boğaz’ın altından geçecek bir tünel projesi. Adı üzerinde 3 kattan meydana gelecek proje, Boğaz’ın 110 metre altında inşa edilecek. 6.5 kilometrelik uzunluğa sahip olacak tünelin 3.5 milyar dolara hayata geçirilmesi planlanıyor.

3 Katlı Tünel ne zaman açılacak?

5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen proje bittiğinde Hasdal ile Çamlık arası 14 dakika, İncirli ile Söğütlüçeşme arası ise 40 dakikaya inecek.