3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum!

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde gelinen son durumu öğrenmek için haberimizi okuyun.

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum!

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl yapılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi kapsamında mali tekliflerin alınması için firmalar 3 Mayıs'a kadar tekliflerini sunacak. İhale sürecinin akabinde 1 yıl içinde de mühendislik projeleri tamamlanacak. 

3 Katlı İstanbul Tüneli nedir? 
Asya ile Avrupa yakalarını denizin altından geçecek üç katlı tünelle birleştirecek proje, Boğaz'ın 110 metre altında inşa edilecek ve 3 kattan oluşacak. Tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünel, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yapılacak.  

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum!3 Katlı Tünel projesi güzergahı 
5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

Yap İşlet Devret (YİD) modeli ile yapılması planlanan projenin toplam maliyetinin 3,5 milyar  doları bulması bekleniyor.