3 Katlı Tünel projesi hangi aşamada?

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak 3 Katlı Tünel projesi, tüm İstanbullular tarafından merakla bekleniyor. Peki projede son durum ne?

3 Katlı Tünel projesi hangi aşamada?

En son 3 Katlı Tünel projesi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmuştu. Bakanlık yaptığı inceleme sonucu ise ÇED Yönetmeliği’nin 17. Maddesi gereğince ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Bakanlığa sunulan rapora göre proje Avrupa Yakası’nda 15 bin, 3 matlı tünel uzunluğu 6 bin 500 metre ve Asya Yakasında 9 bin 500 metre olmak üzere toplam 31 bin metre İncirli Söğütlü arası raylı sistem yapılacak. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak ve test süreleri dahil gereken süre 5 yıl sürmesi planlanan projenin inşaat süresi içerisinde toplam 2 bin 800, işletmeye alınmasıyla birlikte ortaama 800 personelin istihdamı gerçekleştirilecek.

3 Katlı Tünel güzergahı

Toplam maliyetinin 9 milyar 450 milyon olarak belirlendiği proje; Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinden geçecek. İstanbul’un Asya ve Avrupa yakaları arasındaki yolculuk süresini kısaltacak proje sayesinde, İncirli’den Söğütlüçeşme’ye hızlı metro ile 40 dakikada ulaşılacak; Hasdal Kavşağı’ndan Ümraniye Çamlık Kavşağı’na ise araçla 14 dakikada geçilecek. Tünel, raylı sistemlerde, Başakşehir-Bağcılar-Bakırköy Metrosu, Yenikapı-Aksaray-Havalimanı Metrosu, Kabataş-Bağcılar Tramvayı, Topkapı-Sultançifliği Hafif Metrosu, Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu, Yenikapı-Hacıosman Metrosu (Taksim Metrosu), Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu, Kadıköy-Kartal Metrosu, Marmaray ve Banliyö bağlantılarıyla entegre olacak. Karayolunda ise 3. Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprü bağlantısı Kuzey Marmara Otoyolu, TEM Otoyolu ve D100 (E-5) Karayolu bağlantıları bulunacak.Üç katlı tünel kesiminin çapı 16,8 metre, deniz yüzeyinden derinliği 110 metre, geçtiği bölgede boğaz su derinliği 60-65 metre olacak. Metro ve karayolunun birlikte olduğu üç katlı kesimin uzunluğu ise 6,5 kilometre olacak.