3 katlı tünel projesinde ihale Mayıs’ta!

İstanbul’a yapılacak 3 katlı tünel projesinin ihalesi Mayıs’ta yapılacak. Projenin 5 yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

3 katlı tünel projesinde ihale Mayıs’ta!

Marmaray ve Avrasya Tüneli’nden sonra İstanbul Boğazı’nın üçüncü tüp geçiti olacak 3 katlı tünel projesi için Mayıs ayında ihaleye çıkılıyor. İki katı lastik tekerlekli araçlar, bir katı metro geçişi için ayrılacak olan geçitle ilgili bilgi veren eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak olan tünelin gelecek ay ihale edileceğini belirterek, “İhalenin ardından kazmanın vurulmasıyla birlikte projeyi 5 yıl içinde tamamlayacağız” dedi.

3 katlı tünelin dünyada bir ilk olacağını ifade eden Lütfi Elvan, bu tünel ile 9 farklı metro sisteminin birbiriyle entegre olacağını, özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yığılmayı büyük ölçüde azaltacağını söyledi.

3 katlı tünel güzergahı

"Üç katlı büyük İstanbul tüneli" adı verilen projeye göre, boğazın altı Küçüksu'dan Gayrettepe'ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek. Karayolu ve metro sisteminin olacağı tünel mevcut metro hatları ve karayollarıyla entegre edilecek. İncirli'den Sögütçeşme'ye yapılacak hızlı metro hattı bu dev tünelin içinden geçecek. Yeni metro hattının Kadıköy - Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 km olacak.