3 katlı tünel projesinde son durum! İhale ne zaman yapılacak?

7 Haziran genel seçimlerinin ardından akıbeti merak uyandıran 3 katlı tünel projesinde son durum ne? Tünel ihalesi ne zaman yapılacak?

3 katlı tünel projesinde son durum! İhale ne zaman yapılacak?

İstanbul’un mega projeleri arasında yer alan 3 katlı tünel projesinin akıbeti, 7 Haziran genel seçimlerinin ardından merak konusu olmuştu. Yeni gelişmelerin yaşandığı proje raporları ile ilgili Hazine Müsteşarlığı değerlendirmesini Kalkınma Bakanlığı’na iletti. Bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda proje için Yüksek Planlama Kurulu onayına da başvurulmuştu. Alınacak YPK onayından sonra söz konusu proje ile ilgili Hazine’nin kredi görüşmesi yapabilmesi için Bakanlar Kurulu onayına başvurulacak. Gerekli onayların alınmasından sonra proje ile ilgili önümüzdeki günlerde Yap – İşlet – Devret modelli ihale süreci başlayabilecek.

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından hayata geçirilmesi planlanan 3 katlı tünel projesi ya da diğer adıyla Büyük İstanbul Tüneli, Asya ile Avrupa yakalarını İstanbul Boğazı’nın altından geçecek kara ve demiryolu ile birbirine bağlayacak. İstanbul Boğazı’nın 110 metre altında olacak 3 katlı tünelin toplam maliyetinin 3.5 milyar dolar olması planlanıyor. Tünelin günlük yolcu taşıma kapasitesi ise 6.5 milyon olacak.

3 katlı tünel güzergahı

3 katlı tasarlanan projesi, Küçüksu ile Gayrettepe arasında inşa edilecek. İstanbul trafiğine büyük rahatlama getirmesi planlanan projenin metro hatlarıyla da bağlantısı sağlanacak.