3. Köprü 26 Ağustos'ta açılacak

Tamamlandığında dünyanın en geniş köprüsü olacak 3. Köprü'nün 26 Ağustos'ta açılması planlanıyor

3. Köprü 26 Ağustos'ta açılacak

Tamamlandığında dünyanın en geniş köprüsü olacak 3. Köprü'nün 26 Ağustos'ta açılması planlanıyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü adı verilen 3. Köprü'de çalışmalar hızla devam ediyor. 

11 bin 500 ton asfalt döküldü

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında hayata geçirilen 3. Köprü toplam 8 şeritten oluşacak. Köprünün 120 kilometre uzunluğundaki otoyol ve bağlantı yolları ile birlikte 26 Ağustos'ta açılması planlanıyor. Üst yapı işlemlerinde son aşamaya gelinin köprüde asfalt dökümü tamamlandı. Ana açıklık ve arka açıklıkta toplam 11 bin 500 ton asfalt döküldü. Asfalt çalışmalarında yaklaşık 150 kişilik bir ekip çalıştı ve çalışmalar 2 aydan daha kısa sürede tamamlandı. 

2,5 ay sonra açılacak

Konsept tasarımı Fransız Köprü Üstadı Michel Virlogeux ile İsviçreli Ti Engineering firması tarafından yapılan köprünün kule şapkalarının yerdeki montajı başladı. Kule şapkaları, montaj sonrası vinçler yardımı ile yaklaşık 300 metre kaldırılarak yerine konulacak. Bölylelikle 322 metrelik köprü kuleleri son haline kavuşacak. 3. köprü açılışı 2,5 ay sonra bağlantı yolları ile birlikte yapılacak.