3. Köprü açılış için gün sayıyor

Başbakan Binali Yıldırım'ın 26 Ağustos'ta açılacağını duyurduğu 3. Köprü'de geri sayım başladı

3. Köprü açılış için gün sayıyor

Başbakan Binali Yıldırım'ın 26 Ağustos'ta açılacağını duyurduğu 3. Köprü'de açılış tarihi için geri sayım başladı. 116 kilometrelik bağlantı yollarında sona gelinen projede şu ana kadar 56 viyadük tamamlandı. 8 viyadükte ise çalışmalar devam ediyor. Asfaltlanarak ulaşıma hazır hale getirilen 3. Köprü 76 gün sonra açılacak. 

Yapım çalışmalarına 29 Mayıs 2013'te başlanan ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü adı verilen 3. Köprü'de geçtiğimiz günlerde asfaltlama çalışmaları tamamlanmıştı. 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler ise önemli bir yere sahip. Otoyolun 13,5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinde geçiriliyor. 

Projede yer alan 64 viyadükten 56'sında çalışmalar tamamlandı ve ulaşıma hazır hale getirildi. Viyadüklerin bazılarının yüksekliği ise 85 metreye ulaşıyor. Yapılan çalışmalarda Avrupa Yakası'ndaki viyadüklerin hepsinin tamamlandığı ve Asya yakasındaki 8 viyadükte çalışmaların devam ettiği belirtildi. 

3. Köprü açılış için gün sayıyor

Tünellerde çalışmalar devam ediyor

Proje kapsamında yapılan Kuzey Marmara Otoyolu'ndaki 2 tünelde biri olan Riva Tüneli'ndeki çalışmalar da tamamlanmak üzere. Tünel inşaatının son aşaması olan asfaltlama ve elektromekanik işlere başlanmış durumda. Riva Tüneli, kesit alanı olarak Avrupa'nın en geniş kazı alanına sahip tüneli ve dünyanın en büyük 3 tünelinden biri. 

Projenin diğer tüneli olan Çamlık Tüneli'nde ise kazı çalışmaları sona erdi ve betonlama işlemi tamamlandı. Çamlık Tüneli tamamlandığında, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanı ile Türkiye ve Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğine sahip olacak.