3. Köprü çilesi için tarih verildi: 2 aralık

3. Köprü trafiğini kilitleyen Mahmutbey gişelerine yönelik çalışmalarını sürdüren Karayolları Genel Müdürlüğü, serbest geçiş sistemini 2 Aralık'ta açmayı planlıyor

3. Köprü çilesi için tarih verildi: 2 aralık

İstanbul'un trafik sorununu çözmek amacıyla inşa edilen ancak plansızlıklar nedeniyle, özellikle Mahmutbey bölgesi trafiğinin felç hale gelmesine neden olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü  ile ilgili çalışmalarını sürdüren Karayolları Genel Müdürlüğü, ücretsiz geçiş sistemini 2 Aralık'ta hizmete açmayı hedefliyor.

Şişe ağzı sorununu çözer mi?
Geçtiğimiz günlerde özellikle ağır tonajlı araçların, kilometrelerce uzanan trafik nedeniyle protesto eylemlerine tanık olan Mahmutbey gişelerine ücretsiz geçiş sistemi geliyor. Yeni sistemle birlikte araçları gişe alanında şerit seçimine gerek kalmaksızın ortak geçiş yapabilmelerine olanak tanıyan paneller yerleştirilecek. Söz konusu paneller de OGS ve HGS algılayıcılarını taşıyacak. Araçların 4 şeritli biçimde geçişine olanak tanıyacak ve böylece çok daha verimli bir trafik akışı sağlayacak çalışmaların 2 Aralık'a kadar tamamlanması ve hizmete alınması planlanıyor. 

Mahmutbey' Gişeleri ve kilitlenen trafik
Üçüncü Köprü Bağlantı yollarının tamamlanmasından önce hizmete açılan ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın şişe ağzı olarak tabir ettiği yığılma sonucunda 3. Köprü'ye zorunlu geçiş yapmak zorunda kalan ağır tonajlı araçlar, kilometrelerce uzanan kuyruklar oluşturuyor. Geçtiğimiz haftalarda durumu protesto eden TIR'cıların eylemine tanık olan Mahmutbey bölgesinin, ücretsiz geçiş sistemlerinin devreye girmesiyle çok daha akışkan bir trafiği sahip olması hedefleniyor.