3. Köprü demiryolu hattı güzergahı belli oldu

Dünyanın en geniş köprüsü olan 3. Köprü'de açılış için geri sayım başlarken, köprü üzerinden geçecek olan demiryolu hattı güzergahı belli oldu

3. Köprü demiryolu hattı güzergahı belli oldu

Dünyanın en geniş köprüsü olan 3. Köprü'de açılış için geri sayım başlarken, köprü üzerinden geçecek olan 3. köprü demiryolu hattı güzergahı belli oldu. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, köprü üzerinden geçen raylı sistemin güzergahının belirlendiğini söyledi. Projenin köprüden ibaret olmadığını söyleyen Arslan; ''Biz sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yapmakla kalmadık. Köprüyü, bağlantıları ile birlikte Çamlık'a, Paşaköy'e ve Kurtköy'e kadar indiriyoruz. Ayrıca Hüseyinli'den Şile'ye giden bir bağlantı ve Riva çıkışı da var. Avrupa Yakası'nda ise 3. Havalimanı ve Mahmutbey'e kadar giden bağlantısı var. Bağlantı yolları ile 215 km yol yapıldı ki, 4 gidiş 4 geliş fonksiyonu var.'' dedi.

3. Köprü demiryolu hattı güzergahı belli oldu

3. Köprü demiryolu hattı güzergahı 

Köprü üzerinden geçecek olan demiryolu hattı köprü üzerinde bir gidiş bir geliş olacak. Devamında Anadolu Yakası'nda yeni bir demiryolu, Akyazı'ya gidip ana hatla birleşecek. Avrupa Yakası'nda da otoyol Kınalı'ya kadar uzanacak. Demiryolu hattı da Halkalı'ya kadar gidip Halkalı-Kapıkule Demiryolu ile birleşecek. 

Bakan Arslan, diğer köprülerdeki yüzde 30 civarında küçük aracın bu köprüye kaymasının beklendiğini, bunun da İstanbul trafiğini rahatlatabileceğini belirtti. 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü konumunda olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, köprü ayaklarının karaya kurulmasıyla kule yüksekliği 322 metre olarak tasarlandı. 

3. Köprü ne zaman açılacak? 

İstanbul Boğazı'nın üçüncü gerdanlığı olan 3. Köprü açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle  26 Ağustos 2016 Cuma günü hizmete açılacak.