3. Köprü Demiryolu hattı nereden geçecek?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 3. Köprü'den geçecek demiryolu hattının, Anadolu yakasından hareketle Akyazı ana hattıyla birleşeceğini, buradan da Halkalı üzerinden Kapıkule'ye uzanacağını açıkladı

3. Köprü Demiryolu hattı nereden geçecek?

3. Boğaz Köprüsü-Yavuz Sultan Selim'in açılışı 26 Ağustos'ta yapılacak. Köprünün yalnızca otoyol araçlarının geçişi için değil, aynı zamanda demiryolu ulaşımı için de kullanılacağını hatırlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, demiryolu hattının güzergahı hakkında da önemli bilgiler verdi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Demiryolu hattı nereden geçecek?
Bakan Arslan, Köprü üzerinden geçecek raylı sistemin gidiş geliş yönlerine sahip olacağını, Anadolu yakasına yapılacak yeni bir hattın da Akyazı'ya dek uzanacağını söyledi. Bu hattın Avrupa yakasında, Halkalı'ya uzanacağı bilgisini de veren Arslan, Halkalı hattının ise Kapıkule ile birleşeceğini vurguladı. 

İstanbul trafiği rahatlayacak
3. Boğaz Köprüsü'nün 26 Ağustos'ta açılmasıyla birlikte, ağır araçların şehrin içine girmeden transit geçişi mümkün hale gelecek. Ulaştırma  Bakanı Arslan, bu ağır araç yükünün yanı sıra 3. Köprü'nün diğer köprülerdeki trafik yoğunluğunun yüzde 30'luk kısmını daha üzerine çekeceğine de dikkat çekerek:

"Bu ana dek bağlantı yolları ile 215 km yol yapıldı. 4 gidiş ve 4 geliş fonksiyonu bulunuyor..." ifadelerini kullandı.