3. Köprü Hızlı Tren Hattı inşaatı için geri sayım

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş yapacak Yüksek Hızlı Tren hattı inşaatına başlanması için büyük önem taşıyan sondaj çalışmalarında son aşamaya gelindi.

3. Köprü Hızlı Tren Hattı inşaatı için geri sayım

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden raylı geçiş sistemine olanak tanıyacak Yüksek Hızlı Tren Hattı inşaatı çok yakında başlayacak. İnşaat çalışmalarının başlayabilmesi için büyük önem taşıyan sondaj çalışmalarında son noktaya gelindi. Yeni hat, 3. Köprü-Yavuz Sultan Selim'i 3. Havalimanı'na ve Halkalı'ya bağlayacak.

3. Köprü Yüksek Hızlı Tren Hattı sondaj çalışmaları

Yaklaşık 4 aydır devam etmekte olan ve Türkiye'de ilk kez köprü geçişine olanak tanıyacak raylı sistemin inşaat çalışmalarına başlanması için önem taşıyan sondaj çalışmalarında son aşamaya gelindi. Milliyet'te yer alan habere göre, sondaj çalışmaları 2 ay daha devam edecek. Sondaj çalışmalarının sona ermesine paralel olarak ise projenin inşaat işlerine start verilecek. İstanbul'un 3. Boğaz Köprüsü Yavuz Sultan Selim- 3. Havalimanı ve Halkalı'yı birbirine bağlayacak projede raylı sistem uzunluğu 63 kilometreyi bulacak. Toplamda 19 tünel ve 16 viyadüğün yer alacağı sistemin toplam maliyeti ise 4 milyar 421 milyon 275 bin TL düzeyini bulacak

İnşaat çalışmaları iki ay sonra başlayacak

3. Köprü-Halkalı Demiryolu projesi güzergahında yürütülen sondaj çalışmalarının son aşamaya geldiği ve 2 aylık sürenin ardından inşaat çalışmalarına başlanacağı açıklandı. Sondaj çalışmalarının zamanında tamamlanabilmesi için yoğun bir çalışma temposu sürdürülürken, gece gündüz vardiyalı çalışmaların devam ettiği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Çalışmalar halen Başakşehir Şamlar Köyü, Arnavutköy Hacımaşlı bölgeleri de dahil olmak üzere 5 noktada eş zamanlı olarak sürdürülüyor. Sondaj çalışmaları kapsamında yerin 300 metre altına inilerek,taş ve toprak dolgusu yapısı analizi gerçekleştiriliyor. 

3. Köprü-Halkalı Raylı Sistem Güzergahı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile 3. Havalimanı'nı birbirine bağlayacak, buradan da Halkalı ilçesine uzanacak raylı sistem, Sarıyer, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece gibi İstanbul ilçelerini birbirine bağlayacak. 63 kilometrelik uzunluğa ulaşacak projenin net güzergahı ise, Çilingir-Hacımaşlı-Şamlı yerleşim birimlerinin batı kesiminden Sazlıdere baraj gölünün doğu kısmına doğru yönelecek. Hat böylece Halkalı ilçesine ulaşacak.  

Gidiş ve geliş hatları ile hizmet verilecek

Gidiş ve geliş olmak üzere 2 hat üzerinde hizmet verecek hat toplam uzunluğu 33 kilometre 716 metreyi bulacak 20 adet tünel ile desteklenecek. Projede ayrıca toplam uzunluğu 5 bin metreye yaklaşan 15 viyadük yer alacak. 4.2 milyar TL'nin üzerinde yapım maliyetine sahip proje, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek. 

Kıtalar arası tren yolculuğunun en önemli etabı

Türkiye'nin üzerinden raylı sistemin geçtiği ve tren yolu ulaşımına olanak tanınan projesi Yavuz Sultan Selim'in önümüzdeki yıllarda atılacak adımlarla kıtalar arası ulaşımın en önemli etabı haline gelmesi hedefleniyor. Başta Çin'den Avrupa'ya uzanacak uluslararası mega proje olmak üzere Balkanlar ve Anadolu arasındaki yolcu ve yük taşımacılığı açısından da büyük önem taşıyan yeni raylı sistem, Hükümet'in son yıllarda başlattığı Yüksek Hızlı Tren yapılanması ile ülkenin birbirine bağlanması adına da önemli bir rol oynayacak. Ülke içi ulaşımda da Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın Avrupa Yakası'na dek uzatılması adına önemli bir rol üstlenecek.