3.köprü hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

İstanbul Boğazı’na yapılan 3. Köprüden Ankara-İstanbul hızlı tren hattıda geçecek. Peki 3.köprü hızlı tren hattı ne zaman ulaşıma açılacak?

3.köprü hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

Ankara ile İstanbul arasındaki ulaşım süresini 3.5 saate düşüren Ankara İstanbul hızlı tren hattı 25 Temmuz 2014 tarihinde hizmete açılmıştı. Hızlı tren hattının İstanbul Boğazı'na yapılan 3.köprüden de geçeceği biliniyor. Peki 3.köprü hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

Yavuz Sultan Selim ya da kamuoyundaki adıyla 3. Boğaz köprüsü, 29 Ekim 2015 tarihinde açılacak. Köprünün üzerinden geçecek hızlı tren hattının ise 2017 yılı sonu veya 2018'de açılması hedefler arasında.

İlklere imza atacak
Toplamda 6 bin 107 kişinin görev aldığı 3. Köprüde çalışmalar 24 saat devam ettiriliyor. Köprünün açılış tarihi ise, 29 Ekim 2015 olarak hedefleniyor. Köprü yapımı tamamlandığında, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü ünvanına sahip olacak.

3.köprü nerede?
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey kısmında hayata geçirilen 3.köprü, Avrupa Yakası'nın Garipçe Köyü ile Anadolu Yakası'nın Poyrazköy'ünde inşa ediliyor. 29 Mayıs 2013'te temeli atılan 3. Köprünün fiyat tarifesi de belli oldu. Buna göre, ototmobiller için 3 dolar eşdeğeri Türk Lirası alınacakken, büyük araçların geçişlerinde dingil sayıları dikkate alınarak fiyatlandırma yapılacak. Otoyolu kullanan otomobiller için geçiş ücreti ise kilometre başına 0.80 dolar olacak.