3.köprü inşaatında son durum 2015!

Milyonların merakla beklediği 3.köprü inşaatındaki son durumu araştırdık.

3.köprü inşaatında son durum 2015!

İstanbul Boğazı'nın 3.köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde yapım çalışmaları hız kesmiyor. 3.köprü inşaatında son durum ise şöyle. Köprü kulelerinin betonarme işlemi biterken, kulelerin yüksekliği toplam 305 metreye dayandı. Bundan sonraki süreçte ise, köprüye tabliyeleri atılacak. Tabliyeler yüzen vinç ile karaya götürülecek. Daha sonra da karadaki mobil vinçle köprüye atılacak.

3. köprü ne zaman bitecek?
Toplamda 6 bin 107 kişinin görev aldığı 3. Köprüde çalışmalar 24 saat devam ettiriliyor. Köprünün açılış tarihi ise, 29 Ekim 2015 olarak hedefleniyor. Köprü yapımı tamamlandığında, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü ünvanına sahip olacak.

3.köprü nerede?
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey kısmında hayata geçirilen 3.köprü, Avrupa Yakası'nın Garipçe Köyü ile Anadolu Yakası'nın Poyrazköy'ünde inşa ediliyor. 29 Mayıs 2013'te temeli atılan 3. Köprünün fiyat tarifesi de belli oldu. Buna göre, ototmobiller için 3 dolar eşdeğeri Türk Lirası alınacakken, büyük araçların geçişlerinde dingil sayıları dikkate alınarak fiyatlandırma yapılacak. Otoyolu kullanan otomobiller için geçiş ücreti ise kilometre başına 0.80 dolar olacak.