3. Köprü inşaatında son yaklaştı! Açılış tarihi değişmedi!

3. Köprü inşaatı hızla ilerlerken, çalışmalarda sona yaklaşıldı. Köprü planlandığı gibi 29 Ekim 2015 tarihinde hizmete açılacak.

3. Köprü inşaatında son yaklaştı! Açılış tarihi değişmedi!

Yavuz Sultan Selim ya da diğer adıyla 3. Köprü’nün inşaatı hız kesmeden devam ederken, çalışmalarda sona gelindi. Köprünün açılışı ise planlandığı şekilde 29 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilecek.

3. köprü inşaatı kapsamında, kedi yolu tamamlanmış durumda. 2013 yılında temeli atılan köprünün kedi yolu ile kuleler arasındaki ana kablonun döşenmesi yapılacak. Köprü üzerinde işçi ve mühendislerin artık yürüyerek karşıdan karşıya geçebildiği belirtildi. Kule kablo dağıtım semeri ve kablo bileziklerinin üretiminin ise İtalya'da yapıldığı belirtildi. İtalya'dan gemiyle getirilen bu elemanların kulelerin zirvesine yerleştirme işlemlerinin bitmek üzere olduğu, bu işlemin tamamlanmasının ardından ana kablonun döşenmesin başlanacağı öğrenildi.

3. Köprü inşaatında son yaklaştı! Açılış tarihi değişmedi!

 

Öte yandan araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin 18'i deniz yoluyla getirilerek yerlerine yerleştirildi. Köprü tabliyelerini taşıyacak 176 eğik askı kablosundan 60'ının montajı gerçekleştirildi. Köprü üzerine toplam 60 çelik tabliye yerleştirileceği, her iki yakada karşılıklı yerleştirilen 20'şer tabliyenin ardından ana taşıyıcı askı kablosunun yapımına başlanacağı belirtildi. Araçları taşıyacak çelik tabliyelerin üretiminin Tuzla ve Altınova'daki tesislerde devam ettiği, gemilerle getirildiği belirtildi.