3. köprü inşaatının %70’i tamamlandı

İstanbul’un 3. Köprüsünde çalışmalar hız kesmiyor. Son duruma göre, 3. köprü inşaatının yüzde 70’i tamamlanmış durumda.

3. köprü inşaatının %70’i tamamlandı

Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’nın 3. Köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmalar dur durak demeden devam ediyor. Alınan son bilgilere göre 3. Köprü inşaatının yüzde 70’i tamamlandı. Kulelerde ise son 18 metreye gelindi.

Tamamlandığında dünyanın en geniş asma köprüsü özelliğini kazanacak 3. Köprü’de her biri 950 ton ağırlığındaki dev tabliyeden biri geçtiğimiz günlerde 14 saat süren çalışma ile yerleştirildi. Tabliyeler, 24 metre genişliği ile üzerinden 8 şeritli otoyol ve 2 şeritli demiryolu hattı geçecek şekilde tasarlandı. Kuleler ise 304,5 metreye ulaştı. Köprüde kullanılacak 176 eğik askı halatın 60'ı da takıldı.

Cumhurbaşkanı sert konuştu

3. Köprü ile ilgili son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan dün akşam TÜMSİAD'ın iftar yemeğinde konuştu. Konuşmasında üçüncü köprüye değinen Erdoğan, "Türkiye'nin büyük projelerini rafa kaldırma üzerinden başlayan bir koalisyon görüşmesi karşısında herkesten önce beni bulur. Ne demek o ya, ne demek o? Üçüncü havalimanını yaptırmayacaklarmış. Böyle bir mantık olabilir mi? Üçüncü köprüyü durduracaklarmış. Ne demek o? bunların zaten ömürlerinde dikili bir ağacı olmadı. Hala aynı anlayışla, hala aynı yaklaşımla yola devam ediyorlar" ifadelerini kullandı.