3. Köprü maliyetleri tüketiciye zam olarak döndü

Nakliye firmalarının Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş maliyetlerini gerekçe göstererek yaptığı zam, su, sebze, meyve ve mobilya gibi ürünlerdeki fiyatlara da yansıdı

3. Köprü maliyetleri tüketiciye zam olarak döndü

Hizmete açıldığı ilk günden bugüne dek, yüksek geçiş maliyetleri, zorunlu araç yönlendirmeleri ve sıkışan trafiğiyle tartışmalara konu olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne ilişkin olarak uzmanların yaptığı uyarı gerçek oldu. Nakliye firmaları, 3. Köprü maliyetlerini fiyat artırımıyla karşılamaya karar verince Uzmanlar geçiş maliyetlerinin yüksekliğinin çok sayıda kaleme maliyet olarak yansıyacağı uyarısında bulunmuştu.

Ürünlere Yavuz Sultan Selim zammı
İstanbul'un 3. Köprüsü'nü kullanmaya zorunlu bırakılan ağır tonajlı araçların isyanı, bu güzergahı kullanan ürünlere yapılan zam ile yeni bir boyuta ulaştı. Nakliye firmalarının yaptığı zam su, meyve, sebze ve mobilya gibi çok sayıda ürünün fiyatlarında artışa neden oldu. Sabah'dan Pınar Çelik Nacar imzalı habere göre, bu ürünlerde arka arkaya gelen zamlar yaşandı.

Sudan, meyveye, sebzeden mobilyaya
3. Köprü'nün açılışından önce 19 litrelik damacana suyun 10.40 TL'ye yükseldiği görülürken artışın sebze ve meyve fiyatlarına da yansıdığı görüldü. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncuları ve Tüccarları Federasyonu Başkanı Burhan Er, bir kamyonun geliş maliyetinin Üçüncü Köprü nedeniyle 300 TL oranında yükseldiğini belirterek: "Bunu ürüne yansıtmak zorundayım. Bu artış ürüne yansır..." ifadelerini kullandı.

Mobilyacılardan açıklama: Maliyetler yükseldi
MOSDER Başkanı Ahmet Güleç de nakliye firmalarının fiyat artırımı karşısında mobilyacıların zor durumda kaldığını vurgulayarak: "Bazı firmalar zam yaptı. Bazılarıysa direniyor. Nakliye firmalarının fiyatları yüzde 10-15 oranında yukarıya çekmek istediklerini görüyoruz..." dedi.