3. Köprü ne zaman açılacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yavuz Sultan Köprüsü'nün hizmete gireceği tarihi açıkladı: 29 Ekim 2015

3. Köprü ne zaman açılacak?

TRT Haber'de yayınlanan '3 Gün' isimli programa katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün, 29 Ekim 2015 tarihinde açılacağını belirtti.

Mega projeler yolda
Gazeteci Mustafa Kartoğlu'nun sorularını yanıtlayan Elvan, günde 1 buçuk milyon insanın kıtalar arasında seyahat ettiğini ve İstanbul'un özellikle ulaşım altyapısının geliştirilmesinin aciliyet arzettiğini söyledi. Elvan, bu ihtiyacın giderilmesi yolunda projeler geliştirildiğini ve bu projelerin önümüzdeki günlerde kamuoyuna tanılacağını da açıklayarak: 'Biz İstanbul'un trafik sorununu kökünden çözmek istiyoruz. İstanbul'u çok iyi analiz ettik ve bu noktada ciddi çalışmalarımız oldu. Önümüzdeki aylarda İstanbul'a yönelik mega projeleri açıklayacağız. Yavuz Sultan Selim köprümüzü 29 Ekim 2015 tarihinde açacağız.' şeklinde konuştu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü hızla sona yaklaşıyor

3. Köprüde son durum ne?
3.köprü inşaatın tüm hızıyla devam ediyor. Köprünün 322 metrelik ayakları tamamlanırken, Kasım ayında gövde bağlantılarının yapımı başlayacak. 3.köprünün 2015 yılında bitirilerek, İstanbul trafiğine açılması planlanıyor. Köprünün inşaatında toplam 1500 kişilik ekip çalışıyor.

Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayacak 3. Köprü, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey tarafında yapılıyor. 3. Köprü güzergahı ise, Avrupa yakasında Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer alıyor. Yapımı tamamlandığında; 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak. Köprünün temel atma töreni 29 Mayıs 2013'te gerçekleştirilmişti.