3. köprü ne zaman bitecek? Maliyeti ne kadar olacak?

322 metrelik yüksekliğe sahip kulelerin inşa sürecinin tamamlandığı 3. Köprü ne zaman bitecek? 1500 kişilik ekibin gece gündüz çalıştığı köprünün maliyeti ne kadar olacak? İşte İstanbul’un dev projesinde merak edilen detaylar.

3. köprü ne zaman bitecek? Maliyeti ne kadar olacak?

Yavuz Sultan Selim ya da yaygın kullanılan adıyla 3. Köprü projesinin kuleleri tamamlandı. Toplam yüksekliği 322 metreyi bulan kulelerin inşasına 2013'ün yaz aylarında başlanmıştı. Kule inşasının ardından projede şu sıralar halat montajı sürecine geçildi. Köprüde kullanılacak eğik askı halatları şantiyeye getirilirken, toplamda 121 bin kilometrelik ana kablo ve askı kullanımı yapılacak. Köprüde toplam 176 adet eğit askı kablosu olacak ve kablolarla birlikte köprü kuleleri ile çelik tabliyeler arasında bağlantı sağlanacak.

3. köprü ne zaman bitecek?
Mayıs 2013'te temeli atılan 3. Köprünün bitiş tarihi ise 2015 olarak planlanıyor. İnşaatında yeni bir aşamaya geçilen 3. Köprünün maliyeti de yollarla birlikte toplam 5.5 milyar TL'yi bulacak.

3. köprü güzergahı
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey tarafında inşa edilen 3. Köprü; Avrupa yakasında Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtleri arasında yer alıyor. Proje kapsamında bulunan Kuzey Marmara Otoyolu'nda ise çalışmalar hız kesmiyor. 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ni yürüten inşaat firması ICA tarafından yapılan açıklamada, 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmaların devam ettiği belirtildi. Açıklamada, Kuzey Marmara Otoyolu güzergahında Avrupa Yakası'nda ilk kez asfalt dökülen otoyolun 2 kilometrelik bölümü kullanıma hazır hale getirildi. Altyapı işleri tamamlanan güzergahta 64. ve 66. kilometreleri arasında asfalt dökülme işlemi yapıldı denildi.

Asfalt döküm işlemi sırasında 45 kişilik bir ekibin çalıştığını söyleyen Kuzey Marmara Otoyolu E-2 Kısım Sorumlusu ise bölgede yapımı süren viyadük 37'nin bitimi sonrası asfalt döküm işleminin sürdürülmesinin planlandığını belirtti. Bir süre önce, güzergah üzerinden geçen Sarıyer-Demirciköy ulaşım yolu asfaltlanarak hizmete açılmıştı.