3. Köprü ne zaman trafiğe açılacak?

6 Mart Pazar günü son tabliyesi de takılan 3. Köprü ne zaman trafiğe açılacak? İşte yanıtı.

3. Köprü ne zaman trafiğe açılacak?

Yavuz Sultan Selim ya da diğer adıyla 3. Boğaz Köprüsü’nün son tabliyesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle, 6 Mart 2016 tarihinde takıldı. Sıra geldi köprünün trafiğe dahil olmasına. Peki 3. Köprü ne zaman trafiğe açılacak?

3. Boğaz Köprüsü, Ağustos ayında trafiğe açılarak, İstanbulluların hizmetine sunulacak. 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliği taşıyan 3.Köprü, 322 metreyi aşan yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü özelliği taşıyor. Köprünün yapım maliyeti ise 4.5 milyar liraları buldu.

Köprü güzergahı, Avrupa Yakası'nda Sarıyer'in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer alıyor. Otomobiller için geçişte yaklaşık olarak 3 dolar eşdeğeri Türk Lirası alınacak. Büyük araçların geçiş ücretleri belirlenirken, dingil sayıları dikkate alınacak.