3. köprü son hali 2015

3. köprü son hali için haberimizi okuyun.

3. köprü son hali 2015

Yavuz Sultan Selim ya da diğer adıyla 3. köprünün inşaat çalışmaları durmak bilmiyor. 3. köprü son hali 2015’e göre, köprünün yüzde 59’u tamamlanmış durumda. Proje kapsamında yapılan Kuzey Marmara Otoyolu’nun ise an itibariyle yüzde 51’lik kısmı bitirildi.

Avrupa yakasında Sarıyer’in Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtleri arasında yükselen 3. köprünün temeli 2013’te atılmıştı. Yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü ve 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü olacak.

3.köprü ne zaman açılacak?

Boğaza yapılan üçüncü köprü olan projenin 29 Ekim 2015’te hizmete açılması hedefleniyor. 3. köprü geçiş ücretleri de netlik kazandı. Buna göre otomobiller için geçişte yaklaşık olarak 3 dolar eşdeğeri Türk lirası alınacak. Büyük araçların geçiş ücretleri belirlenirken, dingil sayıları dikkate alınacak. Dingil sayısı belli bir katsayı ile çarpılacak ve geçiş ücretleri belirlenecek.