3.köprü son hali nasıl?

İstanbul Boğazı’nın 3. Köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim’de çalışmalar devam ediyor. Peki 3.köprü son hali nasıl, yapım çalışmaları ne kadar ilerledi?

3.köprü son hali nasıl?

İstanbul Boğazı'na yapılan 3. Köprü olan Yavuz Sultan Selim'de çalışmalar 7 gün 24 saat aralıksız sürüyor. 2013 yılında temeli atılan 3.köprü son hali bilgileri ise aşağıda yer alıyor.

3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde, Anadolu yakasında temelden 318 metre, Avrupa yakasında ise 322 metreye ulaşan kulelerin yapımı tamamlandı. Yavuz Sultan Selim ismi verilecek olan 3. Boğaz köprüsü'nden araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin ikisi ise deniz yoluyla getirilerek kule altına kadar olan bölüme yerleştirildi. Daha sonra toplam 60 tabliye iki kule arasına uzanacak.

Yavuz Sultan Selim ya da kamuoyunda bilinen adıyla 3.köprü, tamamlandığında 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü unvanına sahip olacak. 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre olacak. Köprünün toplam uzunluğu ise 2 bin 164 metre. Köprü bu özelliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.

3. köprü nerede?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrupa yakasında Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Poyrazköy arasında hayata geçiriliyor. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü, "Yap, işlet, devret' modeliyle gerçekleştirilecek. 3 milyar dolar yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı'na devir edilecek.