3. köprü trafik sorununu çözmeyecek

Kuzey Ormanları Savunması yarın açılacak 3. köprünün trafik sorununu çözmeyeceği gibi 3 milyondan fazla ağaca zarar vereceğini söyledi.

3. köprü trafik sorununu çözmeyecek

Kuzey Ormanları Savunması yarın açılışı gerçekleşecek 3. köprünün doğada yarattığı tahribata dikkat çekmek amacıyla Galatasaray Lisesi Önünde basın açıklaması yaptı. Kuzey Ormanları Savunması, 3. köprü sebebiyle Trakya ile Anadolu'nun yaşanabilir topraklar olmaktan çıktığını belirtti. Kuzey Ormanları Savuması 3. köprünün açılışına engel olamadıklarını ancak Trakya genelinde Kuzey Ormanları'nın tehdit altındaki ağaç sayısının 250 milyon olduğunu hatırlatarak tüm Trakya ve Marmara Bölgesi'nde mücadele edeceklerini belirtti. Köprülerin trafik sorununu çözemeyeceğini söyleyen Kuzey Ormanları Savunması'nın açıklaması şöyle oldu: "İki köprünün çözemediği trafik sorununu 3. köprü çözemez. Köprüler trafiği azaltmaz, kendi trafiğini yaratır. Çünkü köprülerin taşıdığı yolcu değil, araçtır. Transit geçişlerin 3. köprüye kaydırılması İstanbul trafiğini rahatlatmaz çünkü transit trafiğin payı, bpğaz geçişinin yüzde 2-3'üdür. 3. Köprü çözüm değil, çünkü su havzaları ve ormanlık alanlarda yeni yerleşim bölgelerine neden olacak. Artan nüfus, trafik sıkışıklığını çözemeyeceği gibi, suyumuzu ve havamızı tüketecek. 3. Köprü ulaşım projesi değil" şeklinde oldu. 

3 milyondan fazla ağaç kesilecek
3. köprünün 3 milyondan fazla ağacın kesilmesine, ormanların yok olmasına, sellerin artmasına, içme suyu havzalarının daralmasıa ve kirlenmesine ve su havzalarını sığlaşmasına neden olacağını belirten Kuzey Ormanları Savunması, 'Orman çevresinde yaşayan köylülere yaşam ortamı kalmayacak, şehirde yaşayanları ise kirli havası, azalan suyu ile zor bir hayat bekleyecek. Endemik türleri içeren özel bir coğrafyada flora ve faunası yaban hayatı ağır bir yara alacak' açıklamasını yaptı. Kuzey Ormanları Savunması bu projenin yapılırken halkın cebinden çıkanı bilmesi gerekiyor diyerek, "Osmangazi Köprüsü ve 3. Havalimanı gibi 3. Köprü de, geçiş ve gelir garantileriyle Hazine'nin garantörlüğü altında. Yetkililer "kamunun projeyi yaparken 5 kuruş ödemediği" açıklamaları yapsa da, halkın cebinden çıkanı bilmeye hakkı var" açıklamasını yaptı.