3. Köprü'de son dönemece girildi

Başbakan Binali Yıldırım tarafından 26 Ağustos'ta açılacağı bildirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son dönemece girildi. 8 viyadükte çalışmaların devam ettiği projede gözler bağlantı yollarına çevrildi

3. Köprü'de son dönemece girildi

İstanbul'un Boğaz üzerine inşa edilen üçüncü köprü projesi olma özelliği taşıyan "Yavuz Sultan Selim Köprüsü"de son dönemece girildi. 26 Ağustos tarihinde açılması beklenen İstanbul'un en yeni mega projesi ve köprüye entegre olarak çalışması beklenenen Kuzey Marmara Otoyolu'nda son rötuşlar yapılıyor. Hedef, projeyi açılış tarihine kadar tamamlamak. 

3. Boğaz Köprüsü'nde biten ve sürmekte olan çalışmaları sizler için derledik:

Yavuz Sultan Selim Köprüsü son durum
- 3. Köprü üzerindeki asfaltlama çalışmaları tamamen bitti.
- Toplam 64 viyadükten oluşan köprü bağlantı yollarında, bu viyadüklerin 56 tanesindeki çalışmalar tamamen sona erdi. 8 viyadükte ise çalışmalar devam ediyor. Viyadüklerin otoyolun bütünündeki toplam uzunluğu ise 13.5 kilometreyi buluyor.
- Kimi viyadüklerin yüksekliği 85 metreyi buluyor.

 

3. Köprü'de son dönemece girildi


- 3. Boğaz Köprüsü-Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlantı sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu Üzerinde yer alan 2 tünelnden biri olan Riva Tüneli'nde çalışmalar neredeyse bitmek üzere. Avrupa'nın en geniş kazı alanına sahip tüneli olarak tanımlanan Riva, aynı zamanda dünyanın en büyük 3 tünelinden biri olma özelliği taşıyor. Kazı alanı 236 metrekare genişliğinde olan Riva Tüneli'nin uzunluğu giriş ve çıkış bölümleri dışında kuzey tüp 626 güney tüp ise 562 metre uzunluğa sahip
- Otoyolun bir diğer tüneli olan Çamlık tünelinde ise kazı çalışmalarında sona gelindi. Betonlama işlemleri ise bitme aşamasında. 
- Çamlık Tüneli ise 22 metrelik apı ve 236 metrekarelik kazı alanıyla Türkiye ve Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğini taşıyor.