3.köprüde son durum! Köprü ne zaman bitecek?

İstanbul Boğazı’nın üçüncü köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim yani 3.köprüde son durum ne? Çalışmaların devam ettiği köprü ne zaman bitecek?

3.köprüde son durum! Köprü ne zaman bitecek?

İstanbul’un her iki yakasını birleştirecek ve boğazın üçüncü köprüsü olma özelliğini elde edecek 3.köprüde son durumu sizler için araştırdık. İnşaat çalışmalarının aralıksız devam ettiği 3. Köprü yani Yavuz Sultan Selim’in kulelerinin yüksekliği 300 metreyi aştı. Köprü kuleleri tamamlandığında tam 322 metrelik yüksekliğe sahip olacak.

İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, tamamlandığında boğazın üçüncü köprüsü olma özelliğini elde edecek. Avrupa yakasında Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Poyrazköy arasında konumlandırılan 3.köprü’nün temeli 29 Mayıs 2013’te atılmıştı.

3.köprü ne zaman bitecek?

2015 yılında araç trafiğine açılacak 3. Köprü tamamlandığında; 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü unvanını kazanacak. Köprü ayrıca 322 metrelik kule yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak.

3. köprü geçiş ücreti ne olacak?

3. köprüden geçiş ücreti de belli oldu. Düzenlemeye göre, köprüden geçişler 3 dolar olarak belirlendi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü kapsamında inşa edilen Kuzey Marmara Otoyolu ise, üçüncü köprü ile Avrupa yakasından Anadolu yakasına transit geçiş sağlayacak otoyol projesinin adı. Köprü ile birlikte maliyetinin 4.5 milyar TL olması planlanan oyotol projesinde de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında; 141 tünel, 61 viyadük, 45 altgeçit ve 63 üstgeçit inşa edilecek.

3. köprü ihalesinde neler olmuştu?

11 firmanın şartname aldığı ihalede 5 firma şartname vermişti. Bu firmalar; Salini-Gülermak Ortak Girişimi, İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.-Astaldi Ortak Girişim Grubu, China Communications Construction-Doğuş İnşaat Ticaret A.Ş.-Yapı Merkezi-Arkon İnşaat Ortak Girişimi, Mapa İnşaat ve Ticaret A.Ş. ve Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat’tı.

İhaleyi İçtaş-Astaldi ortaklığı kazanarak, inşaat çalışmalarına başlamıştı.